ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli

YAZARLAR

Kule! Burası Döviz, İniş İçin İzin İstiyoruz!

Erkam Kıvrak

28 Ağustos 2013 Çarşamba 13:34
  • A
  • A

 

ABD Merkez Bankası'nın tahvil alım programını azaltacağı spekülasyonlarının Türkiye piyasalarına etkisinin TCMB politikaları ile azaltılamaması ve artan Suriye gerginliği ile kur tarihi zirve olan 2 TL'yi geçerken, faiz 19 ay sonra ilk kez çift haneye yükseldi. Bunun yanında lokal döviz talebi TL'deki değer kaybının nedenleri arasına girdi.

Küresel yatırımcılar, Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarının ne zaman azaltılmaya başlayacağı spekülasyonlarını tedirginlikle takip ederken, yapılan istatistiklere göre büyük bir çoğunluk alımların Eylül'de azaltılmaya başlanabileceği görüşünde.

Fed kararı gelişmekte olan ülke piyasalarının tamamında sert satış baskısı yaratırken, Türkiye, yüksek cari açık ve enflasyon gibi etkenlerin yanında dış finansmana bağımlılığı nedeniyle en kötü etkilenen piyasalar arasında bulunuyor.

Gösterge tahvilin bileşik faizi düşük hacimde Ocak 2012'den bu yana ilk kez yüzde 10 seviyesini aştı. Tahvil-bono piyasasında 13 Mayıs 2015 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi  Pazartesi günü yüzde 10.12 seviyesinden işlem görüyordu.

İnatçı TCMB

TCMB'nin,  faiz arttırmayacağı ve sabit faizle devam edeceğini belirtmesi nedeniyle sepet kur 2.3917 seviyelerine ulaşmıştır. Buna rağmen bugün açılan 3 milyar liralık 1 haftalık repo ihalesine 21 milyar lira talep gösterilmiştir. Bu hafta içerisinde Merkez Bankasının hem döviz ihalesi hem de repo ihalesi açması  kafaları karıştırmıştır.

 PİYASADA SURİYE ENDİŞESİ ARTIYOR

Bankacılara göre piyasada henüz bir askeri müdahale ihtimali fiyatlanmadı ancak olayların yakından izlenmesi gerekmektedir. Olası bir müdahalede bölgede bulunan ülkelerin piyasaları etkilenecektir; özellikle petrol ve doğalgaz fiyatlarında bu etkiler daha vahim bir şekilde görülecektir.   

 

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.