ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Kod Adı: Au

Erkam Kıvrak

13 Ağustos 2013 Salı 11:14
  • A
  • A

 

Altının (Element simgesi, Au) parlak görünüşü, asitlere karşı dayanıklılığı, tabiatta serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ikçağlardan beri ilgisini çekmiştir. Mısır’da M.Ö. 3200 yıllarında, altın darphanelerde eşit boyda çubuklar halinde çekilerek para olarak kullanıldı. Peru’da M.Ö. 2000 yılına ait altın zinet eşyaları kalıntılarına rastlanmış olup, Amerika Kıtasındaki Aztekler ve Inkaların da altına tutkun oldukları bilinmektedir.  M.Ö. 550 yıllarında ise Lidya Kralı Krezos, para olarak altın (sikke) bastırmış ve bunun sonucunda ise ticaret artmıştır. Şehirler zenginleşmiş ve dünya yeni bir refah devresine girmiştir.

Türk boylarına bakıldığında İskit ve Sormatların (M.Ö. 1000) altın toka yapımında ileri oldukları bilinmektedir.  Türkler müslümanlığı kabul ettikten sonra altından eşya yapımını azaltmışlardır. Altın eşyayı sadece süs olarak kullanmışlardır.

Bugüne kadar yeryüzünden çıkarılan bütün altının yarıdan fazlası hükümetlerin ve merkez bankalarının elindedir. Gerek ülkelerin kağıt para emisyonunun güvencesi olarak, gerek milletlerarası bir ödeme aracı olarak eskiden beri büyük ehemmiyet taşır.

Küresel piyasalarda parasal genişleme teşviklerinin desteklenmesi,borsaların tarihin en iyi seviyelerine ulaşmasını sağlamaktadır. Genişlemeci Para Politikası uygulanmasının ana nedeni, durgunluk dönemlerinde ekonomilerin toparlanmasını sağlamaktır. Parasal genişlemeyle de reel sektör toparlanmakta ve iç talep canlanmaktadır. Böylece toparlanan ekonomide finansal araçlara olan talep artmaktadır. Bu nedenle son dönemlerde altına talep zayıflamıştır. Durgunluk, enflasyon, kriz gibi ekonomik gidişatın olumsuzlaştığı durum olması durumunda ise, altına talep tekrardan toparlanıp yükselişe geçecektir.

Yakın zamanda görülen düşüşteki en önemli etken, Hedge Fonlar’ın (serbest fon) FED’in tahvil alımlarını durduracağı söylentisiyle tedirgin olup kollektif olarak satış (short) pozisyonları tarafında yer almalarıdır. Böylelilke piyasaya ciddi derecede altın sürülmüş ve dolaşımdaki altın miktarı artmıştır. Haliyle bu da fiyatlarda gördüğümüz düşüşe sebebiyet vermiştir.

Hatırlanacağı üzere, FED’in varlık alımlarının azaltılacağı spekülasyonlarının yapıldığı bir dönemde enflasyonun hızlanması üzerine bazı yatırımcıların bu metale olan güveni sarsıldı. Böylelikle geçtiğimiz Nisan ayında altın, ayı piyasasına geriledi. Fed başkanlarının bazıları geçtiğiğimiz hafta yaptıkları konuşmalarda, politika yapıcıların ABD istihdam piyasasında görülen gelişmelerin ardından parasal teşviği kısmaya daha hazır olduklarını belirtti. Bu açıklamadan anlaşılan FED alımları azaltırsa, dolaşımda daha az Dolar olacak ve dolar değer kazancak. Doların değer kazanması sonucu ise, Ounce başı ödenmesi gerekn dolar miktarı azalacak, yani altın fiyatları daha da düşecek. Bunu bilen altın yatırımcı short pozisyon almaya devam edecek ve altın fiyatlarında hali hazırdan da büyük bir düşüş görülecek.

FED’in alacağı para politikası kararları netleşmeden orta vadeli altın yatırımında temkinli olmakta fayda var. Uzun vadeli (5+ yıl) yatırımcılar zaten her düşüşten faydalanacakları için bu kararların pek bir ehemmiyeti yok. Uzun lafın kısası, ipler her zaman olduğu gibi yine ‘Big Brother’ FED’in elinde.

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.