ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Botox Nasıl Etki Eder

Dr. Emre Çiçek

09 Mart 2011 Çarşamba 23:12
  • A
  • A
Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller. Sinirler ile onların uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin uyardığı organın işlevlerinin azalmasını ya da geç olarak kaybolmasını sağlar.

Botox ne amaçla kullanılır?
Botox en çok yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi, koltukaltı, el ve ayak içindeki aşırı terlemelerin giderilmesi için kullanılır.

Yüzdeki mimik kaslarının çalışması nedeniyle yıllar içinde üzerini örten deri kıvrımları belirgin hale gelir ve yüzde dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. Bunlar en sık olarak alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevresinde görülür. Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların çalışması zayıflatıldığında, derinin kas hareketleri ile katlanması ve katlanmaya bağlı oluşan çizgilenme de azaltılmış olur. Kişiye olduğundan daha yaşlı bir görünüm veren alın ve göz kenarlarındaki çizgiler; sinirli ve çatık kaşlı görünüm veren kaşlar arasındaki çizgiler fazlasıyla azaltılır.

Uygulama sonrası botoxun etkisi hemen başlar mı?
Hayır. Botoxun etkisi 48-72 saatte başlar. Maksimum etkisini 14 günde gösterir.

Botoxun etkisi ne kadar sürer?
Yüzdeki kırışıklıklara ilk uygulandığında etkisi ortalama 4-6 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre zaman içinde 8-10 aya kadar uzar.

Düzenli botox uygulamalarının bir yararı var mıdır?
5-6 kez düzenli olarak botox uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde kırışıklıkları yaratan mimik kaslarda belirgin bir zayıflama geliştiği için zaman içinde etki süresi uzar ve daha uzun aralıklarla yapılmaya başlanır.

Botox yaptırmayı bırakırsam kırışıklıklarım çok daha kötü olur mu?
Hayır. Tam tersine botoxu bıraktığınızda, mimik kaslarda belirgin zayıflama olduğu için kırışıklıklarınız daha azalmış olacaktır.

Botox yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?
Botox, tekniği bilen ve deneyimli bir doktor tarafından uygulandığında hastalara beklentilerini sağlayacak bir etkiye sahiptir. Ancak her hastaya ve her çizgiye botox uygulamamalıdır. Bazı hastalar botox uygulaması sonrası daha kötü bir görünüme sahip olabilecekleri için bu kişilere uygulama yapılmamalı ya da sadece uygun olan alanlara enjeksiyon uygulanmalıdır. Ayrıca çok sayıda ve değişik tipte botox uygulamaları yapmış bir doktor seçtiğinizde görülebilecek yan etki riski de en aza inecektir.

Kimlere botox uygulanmaz?
Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myastenia gravis gibi), botox uygulanmamalıdır.

Botox yılan zehirimidir?
Hayır. Botox bir ilaçtır. özel bir bakteriden üretilmiş doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır.

Botox Sağlık Bakalığından onaylı bir ilaç mıdır?
Kaş arası kırışıklıkların tedavisinde ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilk ve tek saflaştırılmış nörotoksin kompleksi Botox’tur. Botox’un bu endikasyonda kullanımı, AB ülkelerindeki yetkili kurumların yanı sıra ABD’de FDA tarafından da onaylanmıştır.

Botox enjeksiyonu yerine kremlerle kırışıklıkları aynı seviyede gidermek mümkün müdür?
Hayır bu mümkün değildir. Botox doktor tarafından kas içerisine enjeksiyonla yapılır. Kremler bizzat cilde uygulanır, yüzeysel etkilidir. Etki mekanizmaları farklıdır. Botox dinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken , kremler sadece yüzeysel ince çizgilerde kullanılmalıdır. Sadece cilt üzerinde etkili olan kremler ile kas içerisine enjekte edilen ilaçlar birbiriyle karıştırılmamalıdır. Kremler, cildi besleme, nemlendirme ve kollajen oluşumunu hızlandırma işlevlerini yerine getirir. Yüzeysel etkili olup, kırışıklık görünümünü hafifletmektedir. Botox ise kırışıklığa yol açan kasları gevşeterek, belirli bir süre için ciltte kırışma meydana gelmesini engeller.

Botox yaptırıldığında yüz ifadesinin kaybolduğu söyleniyor doğru mu?
Hayır, Bu hekimin elinde olan ve hastanın arzusuyla gerçekleştirilen bir olaydır. Sanıldığının aksine BOTOX® yaptırıldığı zaman donuk, ifadesiz bir surat olması gerekmez. Botox yaptıran birçok tiyatrocu, kırışıklıklarının giderilmesini ama mimiklerini kullanmaya devam etmeyi istemektedir. Uygulanan doz ve bölge seçimi ile bunu sağlamak mümkündür. Bazıları kaşlarının kalkmasını isterken bazıları tercih etmez. Bazıları için önemli olan göz kenarı ve kaş arası çizgilerinden kurtulmaktır.

Botox uygulanınca yüz şişermi?
Hayır. Yüze yapılan dolgu uygulamaları Botox zannedilmektedir. Botox bir dolgu maddesi değildir. Yüzü şişirmez .

Botox dudaklarda kullanılır mı?
Evet. Dudak dolgunlaştırılmak için kullanılmaz. ancak özellikle sigara içenlerde görülen perioral bolge dedigimiz dudak etrafindaki kırışıklıklarda ameliyattan cok daha etkilidir.
YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - sonya usmanova:03 Mart 2013, Pazar 19:52

    merhaba botoks yuzdagi lekelari yok edermi lutfen jevabinizi beklarim