ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Yetmez Ama Pak [ev] et!

Cüneyd Altıparmak

02 Ekim 2013 Çarşamba 13:26
  • A
  • A

 

 

Her ne kadar demokrasi kavramını sorgulasak da, ismi böyle konulduğu için mecburen “Demokratikleşme paketi” diye bahsedeceğiz.  Bilindiği üzere hak ve özgürlükler paket değil, süreç işi. Bu sebeple; her paketten daha iyisi hep var olacaktır. Buradan, bu paket iyi değil, bekleneni veremedi demek istediğim anlamı çıkmasın. Hak ve özgürlük kavramı çok geniştir. Bu genişliğe paket dayanmaz. Bunun için, “yetmez ama evet”e nazire yaparak, ben de yetmez ama paket diyorum.  

 

Seçim Sistemine etkisi

Paketin ne getirdiği hemen hemen her yerde yazıldı. Bunun için buna değinmeyeceğim. Özellikle seçim sistemi üzerinde duracağım. \%10 baraj ilk kez “kaldırılabilir” deniyor olmasının mutluluğunu yaşıyorum. Pek tabi, iktidar refleksi bunu öyle kolay kolay yapmayacaktır. Bu iktidar güdüsünün doğasında var. Şimdi, \%10’u geçmeyen bir partinin mecliste parti olarak temsili mümkün değil.

Başbakan diyor ki, böyle devam edebilirim. Ama bunun dışında iki alternatif sunuyor. İlki seçim barajının yüzde 5'e çeklip, 5'li gruplandırma ile daraltılmış bölge seçim sistemine geçebiliriz, ya da ülke barajını tamamen kaldırarak dar bölge seçim sisteminin uygulamasına geçebiliriz.

Seçim barajının yüzde 5'e çeklip, 5'li gruplandırma ile daraltılmış bölge seçim sisteminde; meclisteki koltuk sayısı 5ten fazla olan iller koltuk sayıları 5’i aşmayacak bölgelere ayrılacak. Örneğin 85 milletvekili bulunan İstanbul 17 seçim bölgesine ayrılacak. Oy sıralamasına \%5 oy barajını geçmiş siyasi partiler ve bağımsız adaylar katılacak ve seçim oyları buna göre dağıtılacak. Ülke barajını tamamen kaldırarak dar bölge seçim sisteminin uygulamasın da ise 550 adet koltuk sayısı olan meclis üyelerinin seçilmesi için Türkiye 550 “bölge”ye bölünür. Her bölge için adaylar belirlenir. Bu iki şekilde olabilir. Tek turlu sistem belirlenirse, en fazla oyu alan milletvekili seçilebilir. İki turlu sistemli biçimi benimsenirse,  İlk tur seçimde eğer adaylardan herhangi biri en az \%51 oy ile çoğunluk oyunu alırsa seçim ilk turda tamamlanır. Hiçbir aday \%51 barajını ilk turda aşamazsa ikinci tur oylamaya geçilir. İkinci tur oylamada ilk turda en çok oy almış iki aday arasında seçmen seçim yapılacak.

Öte yandan, siyasi partilerin devamı  için devlet desteği formülasyonunda değişiklik yapılıyor. Bu artık küçük partilerin de seçim yarışında var olacağını, yeni yeni parti ittifaklarını gündeme getirecek. Bu bağlamda, önceden \%7 alan partilere yapılan yardım \%3 oy alan partilere yapılacak.

 

***        ***        ***

Malum, gezi olaylarında sonra, Ak Partinin gündem belirlemede, konuları tartışmaya açmada, yeni sözler söylemek yerine tarihi mevzuları, tabiri caizse CHP’nin eski ve kirli çamaşırlarını dökmekte mahir olduğu bir dönemi izledik. Bu bir hataydı. Zira, Ak Parti ilk kez, muhalif bir gündemin peşine takılarak, iktidar gibi davranmaktan çok, “muhalefete muhalefet” rotasıyla yol almaktaydı. Oysa, iktidar aynı zamanda bilgi kaynağı olmalıdır. Varolan gündemler ve sorunlar üzerinde sörf yaparak, anlık siyasi değişimleri kollayarak iktidar olmak kısa vadede oy toplayabilir, ancak uzun vadede bıktırır ve yorar. Ben, bu minvalde, uzun süreden beri ilk kez, Ak Partinin inisiyatifi ele aldığını gördüm. Bunun altını önemle çizmek istiyorum ki, Ak Parti gezinin şokunu bu paketle attı. Bu cümlem, paketin içeriği ile ilgili değil, paketin akdedilmesiyle ilgilidir. Bu seçim grafiğini etkileyecek bir ivmedir.

***        ***        ***

Yukarda değindiklerime ek olarak, ülkemizdeki Romen, Süryani gibi azınlıkların da demokratikleşme paketi içerisinde yer alması, bizleri kendi ırkımızdan ve dinimizden olmayanlar yönünden de hak tevdiinde düşündürmelidir.  Bu yönden, Kürt Meselesine dönük olmayan bir paketin, paket olarak kabul edilmemesi de hatalıdır.  Barış süreci ayrı ve bekli de daha mühim bir süreçtir. Barış süreci ile paketin iyi tefrik edilmesini, barış sürecinde bir taraflar hukukun olduğu halde, bu pakette, devlet aklının kendiliğinde verdiği hakların olduğuna dikkat çekmek isterim. İkisi ayrı mecradır. Pek tabi, barış sürecinin devamı daha aslidir. Hakları birbirine yarıştırmak kadar, içinde bizim olmayan halklara verilen hakları da görmek gerekir. Yetmez, doğrudur, ama bu da bir aşamadır, bunu iyi görmek gerek..Daha iyisini, yapıcı ve yapısal tartışmalar ile talep etmeliyiz!

YORUM YAZ
TOPLAM 6 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Ozan >Arif:07 Ekim 2013, Pazartesi 17:22

  • - Stilo gurbetci:07 Ekim 2013, Pazartesi 17:22

  • - bomba:07 Ekim 2013, Pazartesi 17:22

  • - Stilo gurbetci:07 Ekim 2013, Pazartesi 17:21

  • - Stilo:07 Ekim 2013, Pazartesi 17:21

  • - stilo:07 Ekim 2013, Pazartesi 17:19