ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Seçmen Adayı Tanımak İster!

Cüneyd Altıparmak

06 Eylül 2013 Cuma 15:34
  • A
  • A

 

Suriye gündeminin, pek çok konuyu gündem dışına ittiği, sıralamada gerilere attığı ayan beyan ortada. Hükümeti, ana muhalefeti ve diğer partileri mart 2014’te bekleyen önemli bir seçim var. Yerel yönetimlerin tekrar belirleneceği bu seçim, tüm partiler için hem bir “güvenoyu” hem de “genel seçimler” için bir hazırlık maçı mesabesinde…

Gezi ve Muhalefet

Bu seçim, son dönem de ülke gündemindeki olayların etkisi üzerinden okunacağı, seçmenin buna göre oy kullanacağı kamuoyunda çok tartışılsa da, özellikle gezi olaylarının meseleye çok etkisi olacağını düşünmeyenlerdenim. Başta da belirttiğim gibi, gezi olayı muhalefetin muhalefet olamadığı bu ülke de, iktidara karşı zaten muhalif olanların bir kalkışmasıdır. Bu durumu önemsemek ve buna göre davranmak hükümetin pek tabi görevidir ancak, muhalefet de bu meseleden ders çıkarmalı ve kendi korunaklı alanını pekiştirmekten vazgeçip saçma sapan tartışmalar ile değil, halkın gündemi bağlamında hareket etmelidir. Devlet, hükümetten ibaret değildir. Organları, kurumları ve sistemleri olduğu gibi, güçlü bir muhalefetin olması da, devlet sistemi için olması gereken bir şeydir. Ülke, hükümet konusunda –eleştirilerimiz/önerilerimiz olmakla birlikte- şanslı sayılabilir ama muhalefet konusunda bitik haldedir… Bu halde, gezi olayının hükümet cephesinde kilitlediği bir bilinç olması karşısında, dağınık muhalefet algısının olduğunu gözlemlemekteyim. Hükümetin bu noktada başat olarak (yeni bazı kalkışmalar olmaz ise, hali hazırda) gezi olaylarından çok da etkilenmeyeceğini düşünmekteyim. Hatta tam tersi olabilir.

Suriye Meselesi Etkiler

Suriye meselesi noktasında bazı sıkıntıların olduğu, bu sorunun iç sorunumuz gibi, algılanılmasına başta hükümetin salık vermesinden kaynaklı olarak, bir operasyon ve bir müdahale sınır hattının zarar görmesi halinde, bölgede ciddi sıkıntı yaratacağını göz önünde tutmak gerekir. Diğer yandan, barış sürecinin “duruyor” biçimdeki görüntüsü de ülke gündeminde sorun oluşturabileceğini bu belirsizliğin oy kaybına yansıyacağı mümkün gözükmektedir. Öte yandan, bölgede oluşan yeni siyasi hareketlenmelerin sürpriz biçimde oy alma ihtimalini ve hükümet partisi içindeki küskünlerin yuvalarına dönme risklerinin birlikte okumak gerekmektedir. Muhalefet açısından ise, CHP’nin mevcut halini koruması ancak MHP ve BDP’nin oy arttırması söz konusu olabilir

Peki ne yapılmalıdır?

Tüm partilerin, yerel seçimlerin ruhuna uygun olan “adayların yarıştığı” bir alan oluşturması bunun üzerinden siyaset yürütmeleri en doğru yoldur. Yerel seçimde adaylar adayı tanımak ve bilmek ister. Özellikle yeni büyükşehir olan illerde merkez/kırsal ayrımı olmaksızın herkesin oy kullanacağı düşünüldüğünde, profilin, parti tabanına uygun biri olmasının ötesinde, bilinen tanına ve yolsuzluk ile kirlenmemiş kimseler olmaması toplumsal karşılık anlamında önemlidir. Bunun dışında “atama” aday paradigmasının oyları partiler adına düşüreceğini düşünmekteyiz. Bundan tüm partilerin uzak durması gerekmektedir. Bu bildik tavsiyelerin dışında, yapılan anket ve parti teşkilatı talepleri dikkate alınmak zorundadır. Bunu yapmayan partilerin demokrasiden dem vurması ise en büyük hayal kırıklığı olacaktır.

Son söz:Seçmen bildiği birilerini görmek ister ve seçim seçimdir, atamaya dönüşmesin! 

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.