ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Nasıl Cumhurbaşkanı Olunacak?...

Cüneyd Altıparmak

23 Ocak 2012 Pazartesi 09:52
  • A
  • A
12 Eylül 2010 referandumuyla değişen Anayasa maddelerinin tam anlamıyla uygulanmasının birkaç yıl alacağı belliydi. Zira, Anayasa’nın değişmesi ayrı ve uzun bir süreç olmakla birlikte, alttaki mevzuatın (başta kanunların) Anayasa’ya uyumlu hale getirilmesi daha uzun bir süre almaktadır. Başka bir ifadeyle, Anayasa’yı değiştirmek (ki bu sözümüz yeni anayasalar için de geçerlidir) bir günlük bir iştir, lakin kurumları, mevzuatı ve bireyleri bu yeniliğe uyarlamak çok yıllar alabilir.

Nitekim bu durumun son halkası da; Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu (Kanun No.6271 Tarih.19.01.12) oldu. Gerçekten Anayasa değişikliği akabinde, bu sürecin nasıl işletileceği bir kanun ile düzenlenmiş değildi.

5 yıl – 7 yıl tartışmasının gölgesinde kalan, her zaman ki gibi tartışmanın çok da mühim olmayan bir noktaya kilitlendiği günlerde, Genel Kurulca kabul edilen bu yasa neler getirdi? Çok da bilinmiyor düşüncesiyle değinmek istedik…Kanun, temel seçim mevzuatına atıf yapmakla seçim usulüne ilişkin hükümleri bu biçimde çözüme kavuşturmaktadır. Sürecin bizce önemli bir kaç noktası ise şöyle…

Seçilmek için ne kadar oy alınmalı…

Kanuna göre, genel oyla yapılacak ilk tur seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen on beş gün sonra yapılacak seçime ilk turda en fazla oyu alan iki aday ile girilir ve en fazla oyu alan Cumhurbaşkanı olur.

Kimler Seçime Girebilir?

Bu kanunla, Anayasa hükmü korunmuştur. Kırk yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip her Türk vatandaşı Cumhurbaşkanı seçilebilir.

Aday Gösterilme…

Cumhurbaşkanlığına Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri içinden veya Meclis dışından aday gösterilebilmesi en az yirmi milletvekilinin yazılı teklifiyle mümkündür. Her bir milletvekili ancak bir aday için teklifte bulunabilir. Son yapılan milletvekili genel seçimlerinde, aldıkları geçerli oylar toplamı birlikte hesaplandığında, yüzde onu geçen siyasi partiler ortak aday gösterebilir. Her bir siyasi parti ancak bir aday için teklifte bulunabilir.
Adaylar Yardım Alabilecek mi?

Adayların, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyrukluğunda olmayan gerçek kişilerden bağış ve yardım alması yasaklanmıştır. Ancak bireylerin yardım yapması mümkündür. Ancak bu yardımlar içinde bir sınır getirilmiştir. Buna göre, kişinin adaylara yapabileceği nakdî yardım miktarı, her bir tur için en yüksek devlet memuruna mali haklar kapsamında fiilen yapılmakta olan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarını geçemeyecektir. Seçimlerde şeffaflığın sağlanması amacıyla, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek tutarın üzerindeki nakdî yardımlar adayların “Seçim Hesabı” olarak kendileri adına açtıracakları bir banka hesabına yatırılır. Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek tutarın altında kalan nakdî yardımlar ise makbuz karşılığında alınır ve seçim hesabına yatırılır. Alınan bağış ve yardımlar sadece seçim harcamalarında kullanılır ve başka bir amaç için tahsis edilemez.

Ne olacak?

Bu bahsettiklerimize göre, herkesin aday olabildiği bir süreç değil, bazı kimselerin aday gösterildiği bir süreç ortaya çıkmaktadır. Buna göre, aslında aday gösterileceklerin pek de değişeceğini düşünmemekteyiz. Yani başka bir değişle, Meclis’in istedikleri arasında halkın fikri almaktan öteye geçeceğini düşünmemekteyiz. Yine diğer yandan, adaylara yardım yapılmasının bir çok söylentiyi de beraberinde getireceği açıktır. Bunun yerine hazine yardımı sistemi benimsense daha iyi olurdu fikrindeyiz. Bu projeksiyonla, halkın kısıtlı biçimde sürece katılması ile zaten belirlenmişler arasından bir tercih yapılabilecek bir duruma doğru gittiğimizi söyleyebiliriz.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.