ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

İman ve İmar

Cüneyd Altıparmak

31 Aralık 2012 Pazartesi 11:42
 • A
 • A

Meselenin en unutulduğu günlerde akla getirilmesi, “onların mezhebine” uymaz ama bizim için caizdir. Hatta elzem….

Dinin, namaz, oruç ve zekattan mürekkep mantığının dayatılmasına inat, gördüklerini söyleyecek kadar dindarlar da kalmıştır belki…

Meselenin özü ağam!... İnsanın içindeki kirin, düzensiz bir planla dışa taşmasıdır..!

Din bir bütündür… Öyle sizin bildiğini gibi devlet-din meseleleri de birbirinden pek ayrı değildir. Dini devletten ayırmayı planlayan “modern yaklaşım” nedense, devletin dine müdahalesini “jus naturel” görmüştür. Devletin bir planlama yetkisi vardır. Dindarlar devlet olmuşsa bir belde de bu planlamanın da “bazı kriterlerinin” olması ve en azından “peşkeşlere konu” olmaması gerekir…!

Siz bir kimseyi “iman” ile dine özendiremezsini, bu taa ki yaşayışınıza yansımadığı müddetçe… sistematik olarak ele geçirildiği halde bir, beldenin Dar-ül harp ilan olması ile her türlü “helali haram, kılan zevat”, iş adil davranmaya gelince neden tarafsızdır hep….

Dürüst olmak kolay da, adil olmayı becere bileseler keşke…! Adil olmak taraf olmaktır..! Göz yummadan…! Görerek, dönen dolapları…!

Son dönemde, kente karşı suç faillerinin hep; “si-ya-sa-lis-lam-cı” çizgiden geldiği gördükçe, beynimdeki ayrım artıyor ama bir o kadar da netleşiyor.

Bildikleri yegane konu, bir çizik çakarak, kentin anası ağlatmaktan başka bir şey değil. Ama şunun farkında da değiller, “biri bizi gözetliyor”, hem de “kul hakkı ile gelmeyin” diyor…!

Bir de şimdilerde moda, bu işlere camilerin alet edilmesi… İnönü döneminde kapatılan camilere inat, bir cami açma hastalığına tutuldu millet…. Millet benden demesi, kapatanlar da açtıranlarda aynı! Biraz dikkat edin!

Eskiden mücahit olan ağabeylerimizin, müteahhitliğe evirildiği bu süreçte, yapılan imar yolsuzluklarının haddi hesabı kalmadı…

Hani başkaları da yolsuzluk yapıyor ama bu kadar göz önünde değil. Kuldan utanmayan, Allah’tan hiç korkmayan, (Ö.L.Mete’nin “Allahsız Müslümanlık” tanımlamasına bir ek yapıp) ahlaksız bir jenarasyonla karşı karşıyayız… Ve üstümüze yıkılacak, altında kalacağımız işler yapıyorlar. 

Bunlardan utanmayan, bu zevatın en iğrenç mahareti de matah bir şeymiş gibi, yaptığı yolsuzluktan edindiği gelirinin zekatı gibi, her projeye cami kondurması…

Bu olsa olsa zekat değil benim indimde, bir "günah çıkarma"dır.

Trajikomik bir öyküdür bu, yıllar sonra çok konuşulacak utanç işleridir vesellam!

İmanını; imara teslim etmiş bir babadan; ne kadar dindar nesil bekleriz bilmem ama, ben dinin ve onun ulviyetinin farkında olmasam, dincilere ne laflar sayar, sonrada yaşasın sosyalizim! derdim. Bilmem anlatabildim mi?

Unutmadan!

Sorular, imardan değil, imandan gelecek… İman da hac, oruç, namaz ve zekat değil sadece, “hukuk devleti” ve “sosyal adalet” imar etmektir.

İmanınız sağlam, imarınız düzgün olsun ağalar :)

YORUM YAZ
TOPLAM 5 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

 • - misafir bir genç:09 Ağustos 2013, Cuma 01:39

  gerçekten çok hoşuma gitti yapılanların ne olduğu üstü kapalı ama bir o kadar da net söylenmiş ağzına sağlık ağam :)

 • - Misafir01 Ocak 2013, Salı 12:14

  İmarın sorumlusu belediye değil midir?Ben yolsuzluktan bahsetmemiştim ama siz söylemişsiniz. Şanlıurfanın imar problemi belediyeden kaynaklanmaktadır.

 • - Misafir31 Aralık 2012, Pazartesi 15:26

  yolsuzluğu yapan belediye başkanı mı? yazarı haksız eleştiriyorsunuz. sizde, toki nin başındaki başbakana destek vermişe benziyorsunuz

 • - Misafir31 Aralık 2012, Pazartesi 12:14

  Seçimde İmarın başındaki Belediye başkanına desteklerinizi unutmadık.Sizinde özeleştiri yapmanızı bekliyoruz...

 • - Misafir31 Aralık 2012, Pazartesi 12:11

  Şu imarın başındaki adamın seçimindeki rolünüz azımsanmayacak ölçüde.