ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Gündemler üzerine…

Cüneyd Altıparmak

16 Temmuz 2013 Salı 11:42
  • A
  • A

Dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz.  Yazacak konular çok olunca, gündemi de atlamak istemiyoruz. Son dönem gelişmelerinden çıkardığımız okumaları kısa kısa paylaşmak niyetindeyiz.

*             *             *

Süreç sıkıntılı olacağa benziyor… Gezi olayından bu güne, ülkemde ciddi değişimler gündemde. Gezi olayı ardından Polis atamalarının yapılması, hatta bu atamaların bu olaylardan önce olması, buna müteakip Emniyet Müdürlerinin ve Valilerin değişeceğinin belirmesi, yine çeşitli Bakanlıklara yapılan atamalar ve kritik noktalardaki bir takım değişiklikler Hükümet ile bileşenleri arasında ciddi bir ayrım olduğunu ve bunun tartışmasız biçimde gün yüzüne taşındığını gösteriyor… Buna göre hükümetin yeni dönemde, milli görüş, büyük birlik, ilim yayma ve bir takım tarikatlar yönünden atamalara önem vereceğini görmekteyiz. Bu süreçte yeni  ve bilmediğimiz kim tarafından servis edildiği belli olmayan haber, fotoğraf, ses kaydı ve görüntülerle karşılaşabiliriz, şaşırmayın… Hükümet zorlu bir sürece girdi. Umarız vatandaş lehine sonuçlanan bir aşama kat edilir. Allah haklı olandan yana olacaktır!

*             *             *

Başbakan-Arınç gerilimi ve Gezi Parkı  olayında bir “mevzilenemeyiş” belirleyen bir kısım kabine üyeleri ile Başbakanın artık yol yürüme parkuru değişeceğe benziyor. Bu süreçte partiye yeni katılan isimlerin gündeme gelmesi mümkün olacak. Bunun yanında Yiğit Bulut’un da Başbakanlık Başdanışmanlığına atanması da, “isabet” yönünden eleştirile bilir ama bunun Başbakanlık katında Gezi’den çizik yiyenler ile “süreci” anlayamayanlara bir mesaj olarak algıladığımı belirtmek isterim. Bunu da hep birlikte göreceğiz.

*             *             *

Gezi ve Barış Süreci ile, Kanal İstanbul, 3.Havaalanı, Köprü meseleleri üzerinde dile getirilen ilişkiyi hemen herkes bildiği için yinelemeyeceğim. Bu durumunda, “Erdoğan-sız” bir Ak Parti oluşturma aşamasına geçme planı olduğunu görmekteyim. Bunu net bir biçimde okuyan ve gören Başbakan’ın tavrı ise, yukarda belirttiklerime ek olarak bir çok insana yaklaşan yerel seçimler (belki de genel seçimleri de ihtiva eden süreçte) döneminde “siyasi rotasyon” ya da “tatil” yolunun göründüğünü düşünüyorum.

*             *             *

“48 madde” polemiği de tüm bunlardan beri değil aslında. “Uzlaşabildiklerimizi çıkaralım demek” aslında yeni Anayasa mevzuunda  ne kadar geç kalındığını göstermektedir. İçerik yönünden nasıl bir anayasa olmalı düşüncesinden fazlaca, Anayasa çıkarabilme yani, bir biçimde tali meclis iken ben artık yeni Türkiye “kurucusuyum” deme imajı üzerinden bütün meselenin yürütüldüğünü görmekteyiz. Burada artık ihtiva değil mühim olan imaj. Bu adımın da Başbakan tarafından “gündem değiştirme” aracı olarak kullanıldığını da düşünmüyor değilim ve başarılı da oldu. Ama asıl mesele anayasayı yapabilmektir. Tıpkı “barış süreci” gibi. Bu meselelerin çözülmesi bir yana bu işe bu biçimde net olarak  girişilmesi bile ciddidir, önemlidir.

*             *             *

Sondan bir önceki sözüm; artık gerçek Gezi’ciler kaldı mı bilmiyorum ama, esnafla karşı karşıya gelmek bir devrimi hayal edenler için en büyük bahtsızlıktır. Siz halk için devrim yapacaksınız, ama halk bunu anlamıyor! Bir düşünelim bakalım kim nerede hata yapıyor?

Son sözüm… “Palalı adam” mevzuunda…  “Hukukun tutuklanması mümkün olmayan birini konuşmak yerine haksız yere tutuklu olan kişilerin durumunu konuşmayı yeğlerim” 

YORUM YAZ
TOPLAM 3 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - elif eren:17 Temmuz 2013, Çarşamba 05:10

    gerilimin bu boyutta olduğunu bilmiyordum, bakalım nolacak

  • - M.Emin Özçınar:16 Temmuz 2013, Salı 21:02

    Yazınız genel olarak siyasetin yönünü ve mevzileşmesine ortaya koyan güzel bir yazı .Tebrikler.

  • - SA_Dİ:16 Temmuz 2013, Salı 14:34