ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Demokrasi mi dediniz?

Cüneyd Altıparmak

12 Temmuz 2013 Cuma 11:51
  • A
  • A

Halkın kendi kendi yönetmesi fikrinin belirsiz ve faydacı biçimde coğrafyamıza sokan bir takım Batı’nın; Sayın Mursi’ya karşı yapılan darbeyi Ortadoğu’daki merkezleri aracılığı ile finanse edip, cesaretlendirip buna inanmamızı beklediği bu günlerden çok çok öncelerinde meselenin aslının bir yerlere demokrasi ihracından çok, buradaki kaynakları ithal etme gayesi güttüğü pek belliydi… İslam coğrafyası üzerinde, sömürgeci Batı odaklarına parelel hükümetler ile meseleyi kotarma politikası hiç yeni değildir. Bu meselenin yeni olmadığı bilenler için tarih tekrar etmez…

Irak müdahalesi ile başlayıp bu gün Mısır’da yaşanan sürece gelinceye kadar geçen sürecin her noktasında iki noktanın üzerinde durulması gerekir diye düşünmüştük hep. İlkin, demokrasi ne kadar iyidir problemi ikincisi ise demokrasinin devletin hangi işlerine ne kadar müdahil olabileceği açmazıdır.

“Halkın kendi kendini yönetmesi” salt bir önerme olarak kutsal görüne bilir, mutlaklaştıra da bilirsiniz hatta… Ama iş pratiğe dönünce değişir. Zira, ana akım medya etkisiz, imaj çalışmaları, toplumsal yanıltma araçları…vs argümanlar hep halk iradesinin gerçek biçimde tezahürünü etkiler. Bu silsilenin son noktası ise trajiktir hep. Yani halk tüm bu baskı ve kuşatmalara rağmen “ayık” çıktı ve istediği adamı seçti diyelim, egemenler bu işin peşini bırakacak mıdır?Eğer çıkarları yoksa zaten hiç karışmayacaklardır. Somali’de kim seçilmiş bana ne deyip geçerler, ya da güçleri yetmez ise mecburen diş sıkacaktırlar, örneğin Putin’i bin kere istmese de onunla konuşmak, anlaşmak zorundadır, egemenler.

Lakin, çıkarı var ve gözü kesiyorsa, istifaya zorlar, zorunlu değişiklikler yaptırır, istediği kararları aldırtır…vs bunlar olmazsa darbe yaptırır, hasta eder, suikasta kurban ettirir. İla dediği olacaktır, olmalıdır.

Mısır’daki mevzu da “Batı Tipi Demokrasi” (şahsen hiçbir zaman iman etmediğim bir kavram olup, hep tartışmışımdır, buna karşı henüz sistemleştiremediğim önerilerim bulunmaktadır, bunu şimdilik yıkım süreci yaşayan dimağımın, yapım aşamasına geçtiği zaman paylaşacağım) unsurları ve yapısallığı açısından ne kadar absürt olduğu anlaşılmaktadır. Artık, bir kısım düşünen adamın dipten seslerle anlattığı kabaca “bu iş hikaye birader” dediği bu kavram, net ve görünür biçimde tartışmalı ve şaibeli bir hal almıştır, toplumda. Net bir biçimde askeri “devrim(!)” yalanına inanmamızın beklenmesidir, saçmalık… Buna göre sizi halkın seçmesi yetmez artık Batı Tipi İleri Demokraside bir de çıkar odaklarının onayı, askeri cuntanın tatmini lüzüm eder, yoksa zinhar millet adına iş yapamazsınız!!!

Üzüntü verici olan sadece Sayın Mursi’nin hali değildir. Kendisin de hataları olabilir süreçte. Bu da normaldır. Kendisinin tavrı ve şuanki duruşu mühimdir, önemlidir. Asıl üzüntü verici durum böyle bir demokrasi yalanına inanıp, gerçekten iş yapılabileceğine olan inanç ile Batı’dan ideolojik devşirme yollar ile atılan adımlara inanmaktır. Bu kadar saflık, bir anlamda tüm insanlığa kötülüktür. Bu olaya darbe diyemeyenler de dahil herkes; bu demokrasi yalanının farkına varıp, kendi kültür ve fikirlerine özgü, kendimize mahsus yönetim sistemlerini konuşmalıyız. Bizim, bize olan yabancılaşmamızın bir adıdır, demokrasi!

Eee, napalım diye sorabilirsiniz; net ve somut önerim şu; “camileri halka açın!”. Ne demek istediğim gayet net, doğrudan yönetişim ve fikiri tartışma zeminlerinin yegane yerleri olan camileri asıl amacına uygun dizayn edin. Düşünen, düşündüğünü konuşan, konuştuğu gibi örgütlenen bir toplumdan kimseye zarar gelmez. Geleneksel yapımız ile sözde modernlere model olacak yönetim yapılanmaları oluşturabiliriz. En kötü deneriz, yanılırsak da biz yanılmış oluruz. Üstümüzdeki bu patronaj girişimlerini elinizin tersiyle itin. Bu demokrasi bölücüdür.

Ruhuna fatiha okuduğumuz demokrasi kavramının birilerine hizmet aracı olduğunu, canları isterse her bahaneyle ortada kaldıra bildiklerini görün!. Tıpkı, helvadan putlar misali...

YORUM YAZ
TOPLAM 2 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - asim harun:16 Temmuz 2013, Salı 01:21

  • - elif eren:12 Temmuz 2013, Cuma 17:57

    ellerinize sağlık, teşekkürler