ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

“Dağda ölen teröriste ağlayamıyorsanız insan değilsiniz...!”

Cüneyd Altıparmak

07 Ekim 2012 Pazar 23:59
  • A
  • A

Retoriğinizi (yani hitabet), barış yönünde oluşturmadıkça, aslında bir sulh istemiyorsunuz demektir. Ve sözlerinin karşıdakini tanımlama ve anlamlandırmadan, empatiden uzaksanız, sloganikleşmiş bir tümceler diziniyle hareket etmektesiniz demektir..

Bu durum, en basit bir mahalle kavgasından tutun da; ülkeler arası ilişkiler sonucu çıkan problemlere matuf bir önermedir.

Zira, aslolan bireylerin duydukları öfkenin kendilerini adaletten alıkoymamasıdır.

Sorunu üreten “dil”, çözümü getirecek yine “dildir”…

Tıpkı yazının başlığı olarak yazdığım cümle gibi, bu sözün doğruluğunun yanında; söyleyenini Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven olması da ayrıca bir önem taşımaktadır.

Sorunun, bir algı problemi olduğu anlatan bu hitap, insani vicdana sahip her kimsenin üzerinde ittifak ettiği bir retoriktir. Sözü devamı şöyledir:

"Dağda ölen teröriste ağlayamıyorsanız insan değilsiniz. Ama eline silah alıp çoluk çocuk demeden insan katleden canavarlaşmış bir teröristi de enterne edemiyorsanız devlet değilsiniz. Ben bu iki cümle arasında gidip geliyorum. Benim yitik evladım dağa çıkmış keşke ulaşabilseydim, keşke ona normal bir hayat sunabilseydim"

Bu sözlerin devamını sitelerden takip edebilirsiniz, göreve yeni başlayan bir emniyet müdüründen bunları duymanın “iyi” olduğunu belirtmek isterim.

Bu anlamda sorununun; “devletin kaybedilen her can benimdir, benim görevim bu kayıpları azaltmak ve onlara istediği ortamı sağlamaktır” demeden, salt bir “terörist” nitelemesiyle “ötekileşen, ötekileştirdikçe de kendine düşman olan bir dilemma içerisinde var olmak için çabalamasıdır.

Aslolan, ne pahasına olursa olsun, insanların şiddet, ölüm vs korkulardan arınmış biçimde, özgür iradelerini ortaya koyabileceği bir zeminin oluşturulmasıdır. Bu durumun oluşmadığı haldeki ortamda, yapılan milliyetçilikte, vatanseverlikte anlamsızdır, zira bunların tamamı ölüme bir davetiyedir. Bir vicdan sahibi, bir “akleden” bu taraflardan birini seçemez, o uyanık olmalı ve sorunu doğru okumalıdır. Bu anlamda, söylenen bu söz doğrudur, uygulamaya da yansırsa önemli bir başlangıç olacaktır. Zira, ülkemdeki bu sorun, güvenlikçi, TMK’cı ve yok saymacı bir uslüpla daha ileriye gidebilemez/gidemez. Bu demek değildir ki, ülkeler bölünsün, devletler kurulsun veya yıkılsın. Demek istediğimiz şu ki, şiddet ortamında “doğal” bir irade koymak mümkün olmadığı için, yaşanan suni irade koyma ile de sorun “açmaza” dönüşmektedir.

...Ve bence… Ölümler üzerinden devlet kurmak da, devleti korumak da anlamsızlaşıyor benim için. İnsan yaşasın, ölmesin, devleti kurmak da, korumak da sizin olsun!

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.