ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur

YAZARLAR

Büyükşehir Yasası Üzerine-3

Cüneyd Altıparmak

26 Aralık 2012 Çarşamba 13:05
  • A
  • A

Büyükşehir olmak, şehrimizin gelirlerini arttırmış ve fakat, bu bütçenin tüm il sınırlarına şamil olması ile de, yetip yetmeyeceği veya menfaat sağlayıp sağlamayacağı hususlarının da tartışılacağını şimdiden söyleyebiliriz. 

Belediye’nin yetkilerinin içerisinde ve fakat çoğu zaman uzmanlığının dışında kalan tarihi dokuların korunması için şehrimizin Alan Yönetimine geçirilmesi elzemdir. Bu konuda tüm ülkede bir seferberlik başlatılması gerekmektedir.

Alan yönetimi ile ilgili olarak uzmanlaşmış kadroların iş başında olması gerekmektedir. Aksi halde tarihi alanların gittikçe yozlaşabileceğini düşünmekteyiz. Bunun, büyükşehir yasası ile ilgisi ise, bu tip yönetimlerin büyükşehirler için hem daha kolay tesis edilmesi hem de gerekliliğine olan ihtiyaçtır.

Bu sistemin ilk yıllarının eskiden büyükşehir olanlar da dahil olmak üzere; yeni olanlar için de; yetki karmaşası ile geçeceğini ve sürecin İçişleri Bakanlığı Genelgeleri ile kotarılacağını görmekteyiz. Bu konuda tavsiyemiz Bakanlar Kurulu tarafından konuya ilişkin bir Tüzük çıkarılmasıdır. Bunun da belediye görevlilerinden alınacak fikir ve Valilik çalışmaları ile tertip edilmesinin efektif olacağını belirtmek isteriz.

Getirilen; Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının durumuna ise, ayrı bir yazı da özellikle değineceğiz.

Tüm bu anlatımlarımız sonucunda, bu yönetim anlayışının etkin ve efektif kullanılmasının mümkün olduğunu, ilin tek meclis yönetimi altında toplanmasının önemli olduğunu, kaynakların daha optimum kullanılmasını, yerinden yönetimdeki ikiciliği giderdiğini belirtmek isteriz.

Her sistemin zayıf yanları vardır. Dileriz, bu sistemin zayıf yanları en kısa sürede ve en akılcı bir biçimde izale edilir.  

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.