ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Büyükşehir Yasası Üzerine -2

Cüneyd Altıparmak

24 Aralık 2012 Pazartesi 14:28
  • A
  • A

Belediyeler arasındaki hiyerarşi değişmiştir.

Önceden bir ilçe meclisinin aldığı kararlar kendilerinin dışında bir onay mercii gerektirmezken, yeni halde; büyükşehir belediye meclisinin onayının gerekeceği açık olduğu için, siyasi anlayışı farklı olan belediyelerin devamlı bir uyum yerine, halka dönük siyaset anlayışının getirisi olarak, bir çatışma içerisinde faaliyetlerini sürdürmesi gündeme gelebilir.

Yine öte yandan “süper belediye başkanları” beklentisinin aksine, denetim görevinde aktif, icracı makam olarak ise, gerektiğinde masraflarını belediyeden tahsil kabiliyetine sahip “süper valilerin” getirilmek istendiğini söyleyebiliriz.

Zira, icraatın, şehre ve köye dönük büyük bir kısmını belediye başkanları yürütmekte iken, Valilin elindeki yetkiler ile, bu görevleri kamu yararı ilkesi çerçevesinde, durdurması, değiştirerek faaliyete sokması ve dahi, belediyenin yapmadığına kanaat getirdiği iş/işlevi bütçesinin belediye bütçesinden keserek karşılamak üzere; yapmaya/yaptırmaya yetkili olduğu bir sistemden bahsetmemiz söz konusudur.

Bu durumun “idari vesayet”, “merkez baskısı” veya “merkez etkisi” gibi kavramları gündeme getirebileceğini düşünmekteyiz.

Tasarıda yer alan “İldeki kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülmesi gereken yatırım ve hizmetlerin aksadığının ve bu durumun halkın sağlığı, huzur ve esenliği ile kamu düzeni ve güvenliğini olumsuz etkilediğinin vali veya ilgili bakanlığınca tespit edilmesi durumunda, vali uygun süre vererek hizmet ve yatırımın gerçekleştirilmesini ister.

Hizmet ve yatırımın verilen sürede gerçekleşmemesi halinde, vali söz konusu yatırım ve hizmetin ildeki diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yerine getirilmesini isteyebileceği gibi yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı aracılığıyla da yerine getirebilir.

Yapılan veya yapılacak harcamalar karşılığı tutarlar ilgili kurumun pay ve ödeneklerinden tahsis yapan kurum tarafından kesilerek İçişleri Bakanlığına veya hizmeti yerine getiren diğer kamu kurum ve kuruluşuna gönderilir” şeklindekidir.

Düzenlemenin yerel yönetimlerin özerkliği ilkesine aykırı olduğu görüşündeyiz.
 

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.