ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

Büyükşehir Yasası Üzerine -1

Cüneyd Altıparmak

15 Kasım 2012 Perşembe 00:10
  • A
  • A

Bahse konu Yasa ile, Türk İdari Yapısında, önemli değişiklikler olduğunu söylememiz mümkünüdür. Ancak kanunun hükmünden bazı hususların netleşmediğini görmekteyiz.

Bunlardan ilki tasfiye Komisyonunda belediyelerin yer alıp almayacağı hususudur. Oluşacak Komisyon ile, Özel İdarenin ve kapatılan (başta il belediyesi olmak üzere) belediyelerin mallarının, donanım ve personellerinin tasfiyesi işlemi yürütülecek, bunlar çeşitli kamu birimlerine dağıtılacaktır. Bu konuda, Belediyelerin (mevcut, kaldırılacak) de bu komisyonda yer alacağı öngörülmektedir.

İkinci olarak, yeni Büyükşehir olacak illerde yaşayan insanların en fazla sorduğu soru, Büyükşehir olunca, gelirimiz artacak mı? şeklindedir. Buna şöylece bir kısa yanıt verebiliriz. Evet, yerel birimlere aktarılan kaynaklarımız oransal olarak artmaktadır. Ancak, büyükşehirde yaşayan bireyler de bunda böyle daha fazla ÇTV, EMLAK vs vergisini katmerli ödeyecektir.

Üçüncü soru ise Hali hazırda Bakanlık tarafından yapılan Çevre Düzeni Planı değişecek midir? diye de sorulmaktadır. Bu planın yerini koruyacağı, ancak bir daha plana ihtiyaç duyulması halinde, artık bu planın Bakanlıkça değil, Büyükşehir belediyelerince yapılacağı düşünülmektedir.

Öncelikle, idari özerklik iddialarının dolaştığı bu dönemde, meydana çıkan bu kanunun, Merkezi Otoritenin sahip olduğu bir görev ve yetkilerinden feragat veya devir ile hareket ederek, bir sistem ortaya çıkmadığını, bilakis, yerinden yönetim organları (belediye ve il özel idaresin arasındaki) yetkilerin birbirine devrolunduğunu, böylece; aslında zaten taşrada kullanılan bir yetkisinin, farklı organlar eliyle değil de, tek bir elde ifa edilmesi sağlanmış olmaktadır. Ancak, bu durumun ilerde düşünülen bir yapılanmanın ilk adımı olabileceğini söyleyenlerinde, kendince haklı payı olabilir, ancak yine merkezden kopan bir yetki olmadığı için bu tereddütleri paylaşmadığımızı belirtmek isteriz. 

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Misafir26 Aralık 2012, Çarşamba 15:37

    BUNLARI ZATEN BİLİYORUZ acıkladııgınız şeyler cok basitt..hiç bir gerekceniz yok cünkü