ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı

YAZARLAR

“Bayrama Özel Faiz!”

Cüneyd Altıparmak

13 Ağustos 2012 Pazartesi 14:36
  • A
  • A
“Cehennem ateşinden kurtuluş” dönemine yani; sonuna yaklaştığımız Ramazan boyunca izlemediğim, televizyonla yavaş yavaş kaldığımız yerden devam etme eğilimine girmeye başlıyoruz. Bende “mecburen” takılıyorum birkaç gündür, maç; film derken…

İnsan; bazen içinde bulunduğu durumla ilgili karar vermez, ya da yanlış karar verir. Bunun sebebi, bulunduğu durumu kanıksaması, alışması ve “normal” olarak algılamasıdır. Bunu orta okuldayken yaşamıştım ilk kez. Ramazan da oruç tutmayanları görünce. Halbuki bu imkansızdı bence. Zira benim “normal” algımın, yaşayışımın dışında birisiyle karşılaşmıştım. (bu misali, herke oruç tutmalı biçiminde algılamayın lütfen, amacım ve düşüncem bu değil, dileyen dilediğini yaşayabilir)

Tanım, her ne kadar kendisine benzeyenleri bir araya getirip, benzemeyenleri de dışlıyor diye tanımlansa da (eskilerin tabiri ile, “ağyarını mani efradını cami" demektir; tanım) neyin tanımlanan şeye yakın olduğu göreceli hale gelir zamanla. Hele bu sosyolojik bir tanımlama ise…

Bu cümlemizi biraz daha sadeleştirelim. “Biz dindar bir toplumuz” önermesi, bundan on yıl önce ile şimdiki hassasiyetlerimizde bir değişiklik getirmiş midir? Getirmiş ise, tanım değişmiştir. Peki ya kural (yani ahkam)? Değişmediğine göre, tanım nasıl olurda değişebilmektedir. Bunun tek sebebi, ahkamı “küresel argümanlara monte” etmek için girişilen çaba ve sonucunda önceden pek hoş bakılmayanın şimdi evla hale gelmesidir.

Nereden geldik buraya diyebilirsiniz? Televizyondan. İzlediğim birkaç reklamdan geldik. “Dindar Toplum” ile “Seküler Sermaye” nasıl mezcedilirmiş gördüm de; oradan geldik.

“Ramazana özel banka kredisi”, “üstelik kefilsiz”, “düşük faizli”, “kredide bayram bereketi”, “faiz neredeyse yok”, “geleneksel bayram kredisi”, “kredi paketleri” …! Bilmem çağrışım yaptı mı?

Demek ki biz bunlara itibar ediyoruz… Ya da şimdi biz etmiyoruz ama bir nesil sonra, bu tanım değişecek…
Derdimi anlata bildim mi?

Bu durum tüm ideolojiler için geçerlidir! Yozlaşmanın bir boyutunu, kendi bildiğimi, gördüğümü paylaşmak istedim. Selam olsun!
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.