ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

ABD'nin İç Meselesi Dünyaya Yansır/3

Cüneyd Altıparmak

24 Eylül 2012 Pazartesi 12:22
  • A
  • A

ABD seçimleri dış politik gündemle ilgili artık üç ana (Ortadoğu ya münhasır) konu üzerinden yürüyecek…

Bunlardan ilki Irak müdahalesinden sonra devamlı artan petrol fiyatları olacaktır. Bu yöndeki tüm müdahalelerden kaçınılacaktır, Obama’nın ABD’nin dışındaki müdahaleler üzerinde de “engelleyici” bir rol oynaması gerekeceğini düşünmek gerekir.

Bu anlamda, petrol kaynaklarına dayalı işgal politikası muhkemleşebilir, bunun dışındaki (örn, Suriye.) yerlerde “belirsiz” bir yaklaşımı en az iki ay daha izleyeceğiz. Bu bağlamda, İran’ın petrol kaynağı ve enerji koridoru olması hasebiyle, Avrupa Birliğini etkileyecek düzeyde sıkıştırılması da bu bağlamda (süreçte) mümkün gözükmemektedir.

Bu anlamda misillemeleşmelerin sınırı belirttiğimiz düzeydir. Yine buna ek olarak; ABD-İran savaşı senaryolarının bir başka bahara kalmak zorunda olduğunu, Hürmüz Boğazının konumu ve İsrail-İran savaşı kargaşasıyla uğraşmayacak kadar kritik dönemeçteki ABD iktidarının dikkat edeceği tek şey, petrol fiyatlarıdır.

Zira, petrol fiyatları artarsa, Demokratların oyları düşer!
İkinci mesele, Suriye’deki meselelerdir, burada da ABD “sebebini açıklayamayacağı bir müdahaleden kaçınma eğilimindedir”, ABD’li siyasetçilerin açıklamalarındaki temel vurgu da bu yöndedir. Irak ve Afganistan meselesini “kendi halkına açıklayamayan” ABD’nin sürece “pro-aktif bir katkısı” olabilemez! Bu halde, dış siyasete matuf bir “baş ağırısı” ve yeni “asker kayıplarını” kaldıramayacak bir durumdadır.

Üçüncü mesele ise, Libya’da ve daha sonra Tunus ve sair “Arap Baharı Coğrafyasında” çıkan olayladır ki, bu konuda yapılan provakasyonun, ABD hükümetine dönük bir müdahale olduğu ve ABD karşıtı (örn.İran) devletlerin desteği ile de ortaya çıktığı düşülmektedir.

Güç için yarışan rakip Libyalı milislerin arasındaki mücadele salgını Ortadoğu'da ABD'nin rolü kredibilitesi zarar verebilir ve ABD seçim tartışmalarının içine onun yolu bulabiliriz.

Nitekim “…Öte yandan, bu gelişmeler, tüm olumsuzluklarına rağmen Obama'ya seçimlerde bir derece avantaj da sağlama ihtimali taşıyor. ABD'de Obama'nın 2008 yılında başkan olarak seçilmesini büyük heyecanla karşılayanlar içerisindeki Arap ve Müslüman kökenli seçmenler şu anda Obama'ya karşı büyük hayal kırıklığı yaşıyor. Bu nedenle Arap seçmenlerin bir kısmının seçimlerde sandık başına gitmeme ihtimali de bulunuyor. Obama'nın durumu iyi idare etmesi halinde, Romney'nin saldırılar karşısında 'Amerika'nın yumruğunu daha sert masaya vurmasını' savunurken, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filme en ufak eleştiri getirmemesi, Arap ve Müslüman seçmenlerin zaten Romney'ye yönelik şüphelerini iyice derinleştirip, tüm hayal kırıklıklarına rağmen seçimlerde Obama için sandığa gitmelerine neden olabilir” şeklindeki yorumları da okumaktayız.

Öte yandan “ABD Başkanı Barack Obama Florida eyaletinde İspanyolca yayın yapan Univision kanalının forumunda konuştu: Obama, 'Filme duyulan öfkeden kaynaklanan doğal protestoların, ABD'nin çıkarlarına doğrudan zarar vermeyi amaçlayan radikallerce bahane olarak kullanıldığını biliyoruz' dedi.

'Bunun El Kaide anlamına mı geldiği' sorusuna, 'henüz bilmiyorum' yanıtını veren Obama, '11 Eylül saldırılarını düzenleyenler, El Kaide gibi gruplar üzerinde kuvvetli bir şekilde odaklanacağız. Bu gruplar ortadan kalkmadı' dedi.

Öyle ya da böyle, bu durumun ABD için bir iç siyaset sorunu olduğunun altını çizmeliyiz.

Bu tabloya Kasım 2010 yapılan ara seçimlerin sonuçlarını hatırlayarak bakalım; Seçimleri Demokratlar kaybemişti. Obaman’ın programında belirttiği oy kitlesi “kadınlar, gençler, işçilerdi” bu güç 2006 ara seçimlerinde elde etmiş olduğu kongre hâkimiyetini en üst seviyede pekiştirme imkânı sağladı ancak büyü 2010 da bozulmuştu.

Zira, “change” artık ne ifade ettiği bilinmeyen bir hal almıştı. Bu süreçte, neler yaşanır bilinmez ama, kazanın çok az bir farkla kazanacağı açık… Kimin kazanacağı da bizi çok ilgilendirmiyor, zira, üslubu farklı ama, siyaseti aynı olur ABD’nin… Seçimlerden “Savaş” çıkabileceğini düşünüyorum.

Biz düşündüklerimizi, okuduklarımız paylaştık sadece! (bitti)

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.