ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

ABD'nin İç Meselesi Dünyaya Yansır/1

Cüneyd Altıparmak

17 Eylül 2012 Pazartesi 14:35
  • A
  • A

ABD de bu yılın Başkanlık seçimlerini 6 Kasım’da yapacak…

Seçimlerde Demokratik Parti'yi 2008 yılından bu yana ABD'nin başkanı olan (Illinois’den) Barack Obama temsil edecek, Cumhuriyetçi Parti (Büyük Eski Parti) ise Massachusetts eyaleti eski valisi ve iş adamı Mitt Romney ile yarışa giriyor…

Amerika seçimleri hep dünyanın “odağı” halindedir. Ve seçimler genellikle “Cumhuriyetçiler ile Demokratlar” arasındaki çekişme ile geçer.

*İç Siyasette; Aralarındaki Fark Nedir?

Amerika’nın bu iki ana akım siyasi geleneğinin, iç yönü ve dış yönünü birinden ayırmak gerekmektedir. Okuduğumuz makaleler ve haberlerden takip ettiğimiz kadarıyla, Demokratla ve Cumhuriyetçiler arasındaki (cari) iç siyasete dönük temel farkları şöyle özetleyebiliriz.

a) Demokrat Parti programında kürtaj konusunda, "partinin, kadınların, ödeme gücüne bakmaksızın, güvenli ve yasal kürtaj dahil olmak üzere, hamilelikleriyle ilgili kararları kendilerinin vermesini kuvvetle ve kesin surette desteklediği, bu hakkı zayıflatacak ya da zedeleyecek tüm çabalara karşı çıktığı" vurgulanmaktadır. Cumhuriyetçi Parti'nin programında ise, kürtajın yasaklanmasına yönelik bir Anayasal düzenlemenin geçirilmesine destek vermiş ve Parti Programında, kürtajın, tecavüz, ensest ilişki ve annenin sağlığının tehlikede olduğu durumlarda bile yasaklanmasına destek verilmiş, kürtaja devlet fonu aktarılmasına karşı çıkılmıştır. Benzer ayrım, eşcinsel evlilikler konusunda da görülmektedir.

b) Demokrat Parti programında, vergilerin gelire göre toplanması ve daha eşitlikçi olunması yönünde fikir beyan ederken, Cumhuriyetçi Parti programında, Bush döneminde çıkarılan ve görece ağır vergi kesintilerini içeren mevzuatın uygulanmasının uzatılmasını içermektedir.

c) Demokrat Parti, programında göçmenlerin haklarına yönelik bir kanunun yapılması yönünde taahhütle bulunmakta ve vatandaş olabilmelerinin önündeki engellerin kademeli kaldırılmasından bahsetmektedir. Cumhuriyetçiler ise bu konuyla ilgili olarak programlarında ise, göçmenlik konusunda daha katı bir tutum içerisinde olacakları anlaşılmaktadır.

d) Obama’nın devrim niteliğindeki sağlık reform yasasını iptali düşünen Cumhuriyetçilerin sağlık koruması ilkesinden vazgeçileceğini, Obaman’ın yaşlıları ve emeklilere sağladığı bu imkanın serbest piyasa koşullarında daha düzgün olarak tesis olunacağını belirtmektedir.

*Dış Meseleler Nelerdir?

Bu belirttiklerimiz; iç siyasete yani ABD yurttaşlarına verilen mesajlar üzerinden farklılıklardı. Bir de olayın öbür yüzü, yani dış politikadaki farklılıklar söz konusu olacaktır. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, Demokratlarda dış politika başlığı altında; Afganistan (Müdahalesi), İsrail, Irak (Savaşı), Roeto Rico’nun siyasi durumu, Rusya konu başlıkları dikkatimizi çekmektedir. Öte yandan, Cumhuriyetçilerde ise “uluslararası sorunlar” başlıca İsrail, Rusya, Göçmenlik, Uluslar arası Ticaret ve yine Roeto Rico’nun siyasi durumu olarak belirlenmektedir. (kaynak. http://www.diffen.com, http://www.democrats.org/, http://www.gop.com/)

Bu sıralamadan da anlayacağımız üzerine biri birine yakın bir sıralama ve analizden söz edebiliriz.
ABD’de ki bir arkadaşımla yaptığım görüşmede, Obama’nın Irak’taki savaşın bittiği, Ladin’in öldürülmesi eski terör gruplarının kendilerini tehdit edemeyeceği yönünde beyanlar verdiğini, Cumhuriyetçilerin ise, Obama’yı İran başta olmak üzere, Kuzey Kore ve Çin’e karşı tutunduğu “yumuşak” tutum nedeniyle eleştirdiğini, savaş alanlarında bütçenin kısılmasının hatalı bir yaklaşım olduğunu belirttiğini aktarmıştı. (devam edecek)

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.