ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur

YAZARLAR

YGS Öncesi Son Taktikler

Burak Görentaş

22 Mart 2011 Salı 10:56
  • A
  • A
Artık sona yaklaştık. Şu zamana kadar öğrenciler ellerinden geleni yaptılar. Derslere çalışıldı, bol soru çözüldü, denemelere girildi. Bundan sonra psikolojik ve fizyolojik açıdan hazırlık gerek. Peki, bu hazırlıklar neler olmalı?

Bu günden itibaren beden dengenizi bozmamaya çalışın. Aynı saatlerde yatıp, aynı saatlerde kalkın. Tabi bu kalkış saati sınav günü kalkacağınız saat olmalı. Aynı zamanda şimdiden itibaren hafif yiyecekler yemeye dikkat edin ki sınav zamanı mideniz zorlanmasın ve sizi rahatsız etmesin.

Sınava gireceğiniz okulu görmek faydalı olur. Hatta izin alabilirseniz bir deneme sınavını gireceğiniz sınıfta uygulayın. Böylece sınav esnasındaki psikolojiyi yaşar ve o ortama daha rahat ayak uydurabilirsiniz.

Beyninizi ve bedeninizi yoracak faaliyetlerden kaçının. Artık şu son günlerde yeni konular öğrenmeye çalışarak beyninize fazla yüklenmeyin. Özellikle son gün ders çalışmayın. Hem aşırı yorulursunuz, hem de bazı konuları unuttuğunuzu düşünerek panik yaşayabilirsiniz.

Son gün sınav ile ilgili konuşmamaya çalışın. Sevdiğiniz, sizi rahatlatan yakınlarınızla beraber olmaya özen gösterin. Özellikle pozitif enerji yayan arkadaşlarınızla beraber olmanız rahatlamanıza çok yardımcı olur.

Sınava gireceğiniz okula ne kadar sürede varabileceğinizi ( trafik yoğunluğunu düşünerek) hesap edin.

Son geceden sınava götüreceğiniz belgeleri hazırlayın.
Sabah çıkarken yine kontrol etmeyi unutmayın.

Son gece rahatlatıcı bir duş iyi gelecektir.

Heyecana bağlı olarak sınav öncesi yatamayabilirsiniz. Bunu sorun haline getirmeyin. Yapılan araştırmalar sonucunda gece yatmayan öğrencilerin sınav performanslarında bir düşüş olmadığı görülmüştür.

Sınava giderken heyecanlanmaya bağlı ağız kuruluğu için su götürün. Sınav süresince size gerekli olan su miktarı en fazla bir bardaktır. Yani su içme işini abartmayın.

Sınav esnasında rahat olabilmek için, sizi sıkmayan ve terletmeyecek olan giysiler giyin.

Tabi bunların yanında yakınlarınızın dualarını almayı da unutmayın.

SINAV ANINDA YAPILACAKLAR

Sınav başlamadan önce hayatınızda ki mutlu anları ve sevdiğiniz insanları hatırlamaya çalışın.

İlk defa sınava girecek öğrencilerde stres daha fazla olur. Çünkü sınav kitapçığı ve optik form dersanelerde gördüğünüzden farklıdır. Çok stresli iseniz eğer elinizi yüzünüzü yıkayın ve nefes egzersizleri yapın.

Sınava götüreceğiniz içeceklerin formun üzerine dökülmemesine dikkat edin. Aynı zamanda çok su içmeyin ki sizi sınav esnasında rahatsız etmesin.
Dağıtılan formların üzerindeki bilgilerin size ait olup olmadıklarını kontrol edin. Doldurulacak kısımları özenle doldurun.

Kitapçık türünü doğru kodlayıp kodlamadığınıza dikkat edin. Genellikle kitapçık türünün kodlandığı unutulur, bu da sınav sonrasında endişeye neden olur. Bu endişeyi önlemek adına sınav giriş belgenize kodlamayı yaptığınıza dair bir işaret bırakın.

Denemelerde kendinize uygun bir taktik belirlemişsinizdir zaten. Denediğiniz taktikten şaşmayın. Son anda taktik değiştirmeyin.

Zaman ayarlamasına dikkat edin. Sorulara fazla takılmayın, inatlaşmayın. Bir soru ile en fazla 3 dakika uğraşın. Fazla uğraşırsanız zihniniz dağılır, beyniniz yorulur böylece diğer soruları çözmekte zorlanırsınız. Dönüp tekrar çözeceğinize dair bir işaret koyun.

Eğer gözünüz çok yorulursa iki avucunuzu birbirine sürterek ısıtıp gözünüze dokunarak bir süre dinlendirin.

Umarım çalışmalarınızın karşılığını alırsınız. Başarılar dilerim.


burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.