ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Yeni Umutlar

Burak Görentaş

20 Eylül 2010 Pazartesi 10:13
  • A
  • A
Yeni eğitim öğretim yılı başladı. Bu başlangıçlar biz öğretmenleri de öğrenciler kadar heyecanlandırır. Yeni alınmış defter ve kitap kokusu, gıcır gıcır çantalar, formaları ile okul bahçesinde sıra olan çocukların cıvıltısı her sene ayrı bir heyecan yaşamamızı sağlar. Doğal olarak öğrencileri de tatlı bir heyecan ve telaş sarar.

Aslında yapılması gereken – aynen yeni bir yıla girdiğimizde yapmamız gerektiği gibi- geçen yılın bir muhasebesini yapmaktır. Yapılan hatalardan ders almak, doğru olanları da daha ileriye götürmek olmalıdır. Genellikle bir işe başlarken iyi başlar ama sonunu bir türlü getiremeyiz. Bunun en önemli nedeni de motivasyonumuzu kaybetmemizdir. Yıl içerisinde moral ve motivasyon konusuna çok değineceğim için şimdi başlangıçta neler yapılmalıyı konuşmak istiyorum.

12.sınıf öğrencilerinin büyük bir kısmı zaten YGS-LYS hazırlığa yaklaşık bir ay önceden başladılar. Eğer hala başlamayanlar varsa ellerini çabuk tutsunlar. Her öğrencinin öncelikle istediği şey bir ders çalışma programı yapmaktır. Ama bunun öncesinde ders çalışma ortamının ve psikolojisinin çalışmaya uygun olması gerekir.

YGS de çıkan sorular az bilgi isteyen daha çok yorum ağırlıklı sorulardır. Yorum yapabilme kabiliyetinizi artırmak için televizyon ve bilgisayarla aranızı açmanız gerek. Haftada en fazla iki akşam televizyon izlemeli, günde en fazla yarım saat bilgisayarla uğraşmalısınız. Geri kalan zamanlarınızı – ders çalışmanın yanında- kitap okuyarak değerlendirmelisiniz. Bunu, uygulayıp çok iyi sonuçlar almış biri olarak tavsiye ediyorum.

Ayrıca soru kalıpları genellikle aynı olduğundan bol bol soru çözmeniz iyi olur. Her zaman söylediğim gibi çözemediğiniz veya yanlış çözdüğünüz soruları mutlaka çözdürmelisiniz. Bu iş zekâdan çok çalışmaya bakıyor. Çözemediğiniz zaman bunun zekânızla bir ilgisi olduğunu düşünmeyin. Alışkanlık kazandığınızda hızlı ve rahat bir şekilde soruları çözdüğünüzü göreceksiniz.

11.sınıf öğrencilerine de bu yıl yavaş yavaş sınava hazırlanmalarını tavsiye ederim. Hatta bunun için takviye yapmaları güzel olur. Malum bu yeni sistemle beraber okul puanının etkisi baya azaldı. Okul derslerinden ziyade YGS-LYS hazırlığına daha çok eğilmeliler. Gelecek yıl çok zorlanmadan hazırlanmak için bu yıldan takviye yapmak daha iyi olur.

Artık eğitim-öğretim yılı içinde haftalık yazılarla sizlerle beraber olmaya çalışacağım. Eğitim sektörünün içinden biri olarak gördüğüm sorunlara çare bulmaya gayret edeceğim. Bu konuda maillerinizi de her zaman olduğu gibi bekliyorum.

Yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni eder, bütün öğrenci ve öğretmenlere başarılar dilerim.

burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.