ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli

YAZARLAR

TERCİH KILAVUZU

Burak Görentaş

06 Ağustos 2010 Cuma 09:29
  • A
  • A
Son üç gün kaldı ama yinede tercihlerle ilgili bazı şeyleri hatırlatmakta fayda var. Bu yazıda tercih kılavuzunun 7.sayfasında yazılanları aktarmakla yetineceğim. Çünkü buradaki bilgiler çok önemli ve neredeyse herkesin gözünden kaçmış.

“Yerleştirme puanlarınıza göre tercihlerinizi yaparken göz önünde tutmanız gereken önemli bir nokta, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanınızın kendi alanınıza uygun bir programı tercih ettiğinizde 0,15, kendi alanınız dışındaki bir programı tercih ettiğinizde 0,12 kat sayısı ile çarpılacaktır. Bir diğer önemli nokta da kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazmanız ve
bütün tercihlerinizi bu şekilde sıralamanızdır. Tercihlerinizi, Tablo 3A (önceliğin sınavsız geçiş hakkı olanlarda olduğunu unutmadan), Tablo 3B ve Tablo 4'te verilen yükseköğretim programlarının başarı sıralarına göre sıralamanız şart değildir. Duruma göre yapabileceğiniz 30 tercihin baştan birkaç tanesini
"Puanım yeterli olmayabilir." endişesine kapılmadan, sadece ilginizi göz önüne alarak belirleyebilir, buralara en çok istediğiniz programları yazabilirsiniz. Kazansanız bile kaydolmayı istemediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermeyiniz. Ancak ne olursa olsun bir yükseköğretim programına kaydolmak istiyorsanız, sonlardaki birkaç tercih sıranıza girebileceğinizi tahmin ettiğiniz programları yazabilirsiniz.

Merkezî yerleştirme sistemine ilişkin olarak buraya kadar yapılan açıklamalardan sonra, Tercih Formuna yazdığınız bilgileri son olarak bu açılardan bir kez daha kontrol ediniz.
Listenizdeki programların bu kılavuzda "bakınız" olarak gösterilen ve giriş için aranan bütün koşullarını karşılıyor musunuz?
Listenizdeki programların kodlarını doğru yazdınız mı?
Listenizdeki programların sırası, gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız, "Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım." demeyeceğinizden emin misiniz? Bütün tercihleriniz için bu doğru mu?
Bütün bu kontrollerden sonra Tercih Formundan faydalanarak Başvuru Merkezi veya internet üzerinden tercih bildirim işleminizi gerçekleştiriniz.”

Bu bilgiler ışığında tercihlerinizi tekrar gözden geçiriniz. Hepinize kolay gelsin.


burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.