ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

Sorumluluklarımız

Burak Görentaş

21 Aralık 2010 Salı 09:26
  • A
  • A
Hava kararmaktadır. Maraton sonuçlanalı bir saati geçmiştir. Stadyum neredeyse boşalmaktadır. Temizlik işçileri etrafı yavaş yavaş toplamaya başlar. Tam o sırada stadyumun giriş kapısında, bir atlet belirir. Atletin gözü bitirme ipini aramaktadır. Atlet, koşma ile yürüme arası bir hızla ilerlemektedir. Sonunda ipi göğüsler. 1968 Mexico Olimpiyatlarında tarihe geçen bu atletin adı J. Stephan Akhwari’dir. Bu atletin tarihe geçmesinin asıl nedeni, ipi son göğüsleyen olması değildir. Onu tarihe geçiren şey, yarışı bitirdikten sonra söylediği sözler olmuştur.

Tanzanyalı atlet, yarış esnasında bir kaza geçirmiş ve yaralanmıştır. Tedavisi yapılmış ama bacağı halen kanamaktadır. Stadyumda kalan küçük bir kalabalık bu atleti alkışlar. Alkışlayanların bir kısmı takdirle alkışlarken, bir kısmı ise atletin yaralı bacağını görmediklerinden dalga geçmek için alkışlamaktadırlar.

Maraton hakkında yazı yazacak iki gazeteci henüz stadyumdan ayrılmamıştır. İçlerinden dalga geçer bir üslupla soru sormak geçmektedir. Sorularını sporcuya sormaya başlarlar: -Yarışı kazanma şansınızı zaten kaybetmiştiniz. Neden yarışı bitirmek için kendinizi bu kadar zorladınız?

Soru Tanzanyalı atleti şaşırtır. Yine de cevaplar:
-Ülkem beni buraya yarışa başlayayım diye değil, yarışı bitireyim diye gönderdi.

Sadece sınav değil hayatımızda bir yarış. Bu yarışta birçok macera yaşarız. Önemli olan sorumluluklarımızın bilincinde olarak bu yarışa odaklanmaktır. Sorumluluk almak bizim gücümüzün ve olgunluğumuzun bir ölçüsüdür. Sorumluluk almakla kaybedecek hiçbir şeyimiz olmadığı gibi kazanacak çok şeyimiz vardır. Başarılı olacağınıza inanarak sorumluluktan kaçmayın.

Özellikle sınava hazırlanmanın insanı sıktığı içinde bulunduğumuz bu gibi dönemlerde kendimize çekidüzen verip sorumluluklarımızdan kaçmayarak sınava hazırlıktaki ilk günkü heyecanı yaşamalıyız. Bunun yolu da kendinizi iyi motive etmekten geçer. Her insan farklı bir dünyadır. Dolayısıyla genel bir reçete sunmaktansa herkesin rehber öğretmenleri ile görüşmesini tavsiye ederim.

Sadece bir tüyo vererek motivenize katkı sunayım: Geçen yıl LYS matematikte toplam 50 sorudan 33 ü trigonometri, türev ve integral konularından geldi. Yani şu andan itibaren bu konulara çalışmaya başlasanız bile matematiğin %60 ından fazlasını halledersiniz.

Bu zorlu maratonda hepinize başarılar.

burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.