ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Son 15 Gün

Burak Görentaş

16 Mart 2011 Çarşamba 14:48
  • A
  • A
En sevdiğim arkadaşımdı Murat. Aynı okula gider, hatta aynı sırayı paylaşırdık. Bu da yetmezmiş gibi aynı dersaneye yazılmıştık. Üniversite sınavına iyi hazırlanmak için babalarımızın ısrarıyla yazılmıştık ama. Ara sıra derslere girmez zaten sadece hafta sonları gördüğümüz demiryolunun ortadan ikiye ayırdığı şehir merkezinde dolaşır, akşam olunca da evimize dönerdik.

Sınava 3 hafta kala bütün dersane öğrencilerine yönelik bir program yapıldı. Hepimiz şehir merkezinden uzakta yeşil dağların arasında bir yurtta 15 günlük bir kampa alındık. Program çok basitti. Hergün bir deneme olacak, ardından da yapamadığımız soruları öğretmenlerimize soracaktık. Etütler ve ders çalışmadan arta kalan zamanlarda da dinlenecektik. Biz Murat’la ilk günden itibaren bir futbol takımı kurmuş ve hemen bütün yurtta kalan öğrencilerle turnuva ayarlamıştık. Anlayacağınız gibi bizim aklımız fikrimiz o günkü maçı nasıl kazanacağımız, rakip takım oyuncuları gibi konularla meşguldü.

Pek hoşlanmadığım bir çocuk vardı, İsmail. Azimli, akıllı, uslu ve sürekli öğretmenlerimiz tarafından bize örnek gösterilen biriydi. ( Belki de hoşlanmamamın sebebi bu örnek gösterilmeydi.) Neyse, bu çocukla ilk sınavlarımızda aşağı yukarı aynı puanları alıyorduk. Ben, Murat ve İsmail’in ortalama puanlarımız 450 civarında idi. Bu 15 günlük denemelerde İsmail’in sonuçlarında dikkat çekici bir değişiklik oldu. Puanları sürekli artıyordu. Son denemede puanı 550 oldu. Evet inanması güç ama 15 günde tam 100 puan arttırmıştı puanını.

ÖYS ( o zaman ki sınavın adı ) sonrasında sonuçlar açıklandığında ben 451 puan aldım, Murat daha da az aldı. Ama İsmail 554 puan alarak İstanbul Elektrik-Elektronik Mühendisliği programına yerleşti.

Dönüp baktığım da şimdi boşa geçirdiğim günlere hayıflanarak anlıyorum ki meğer 15 günde yapılabilecek çok şey varmış. Tabi o zamanlar vaktin kıymetini bize anlatacak kimse de yoktu. Umarım anlattıklarım size iyi bir ders olur.

burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.