ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Şimdi Tercih Zamanı

Burak Görentaş

25 Temmuz 2010 Pazar 19:28
  • A
  • A
Bugünden itibaren 10 gün boyunca tercihler yapılacak. 6 Ağustos son gün. Tercih süreci sınava hazırlık kadar önemli bir süreç.

Öncelikle sınav sonuç karnesi üzerinde duralım.
1. Bu bölüm, girdiğiniz LYS'leri gösteriyor. Örnekteki aday 4 farklı LYS’ ye girmiş (LYS–1, LYS-2, LYS-3, LYS-4).

2. Yeni hesaplanmış Orta Öğretim Başarı Puanı, maksimum 500 olabilir.

3. Adayın YGS-3, TS1 ve TS2 alanında program olmadığından dolayı sadece alan dışı puanları hesaplanmış.

4. Sayısal ağırlıklı puanla öğrenci alan MYO'lar ve bazı lisans programları için.

5. Sözel öğrenci alan MYO'lar ve lisans programları için.

6. E.A. öğrenci alan MYO'lar bazı lisans programları için.

7. Sayısal ağırlıklı puanla öğrenci alan lisans programları.

8. Eşit Ağırlıklı puanla öğrenci alan lisans programları.

9. Sözel puanla öğrenci alan lisans programları.

10. Dil puanıyla öğrenci alan lisans programları.

Üniversite ve bölümü hangi kriterlere göre seçelim?

Şunu da hatırlatmakta fayda var: Alan dışı tercih yapılabilir. Bu yıl herkesin bildiği gibi YÖK meslek liselilerin mağduriyetini gidermek adına katsayı farkını çok aza indirdi. Doğal olarak öğrencilerin alan dışı puan ve başarı sıralamaları alan içine göre birbirine yakın. Bu da öğrenciler için büyük avantaj. Bir sayısal öğrencisi eşit ağırlıktan veya bir eşit ağırlıkçı sözelden çok rahat tercih yapabilir. Tabi ki alan dışı puanına göre.

MESLEK LİSELİLERE MÜHENDİSLİK YOLU

Bu yılki tercih kılavuzlarında çok fazla gündeme gelmeyen bir konu da meslek liselilere mühendislik yolunun açılması oldu. Şimdilik yedi üniversitede toplam 2 bin 52 kontenjanla sınırlı. Ama yine de başlangıç adına sevindirici bir gelişme.

Afyon Kocatepe, Fırat, Gazi, Karabük, Marmara, Sakarya, Süleyman Demirel üniversitelerinde teknoloji fakülteleri bünyesinde sadece meslek liseli öğrencilerini hem de YGS–1 puanı ile alan mühendislik bölümleri açıldı.

Bu fakültelerden mezun olanlar 'mühendis' sayılıyor. Bu fakülte mezunu mühendisler, Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği'ne bağlı mühendis odalarına üye olabiliyor. Teknoloji fakültesi öğrencileri; bir yarıyıl işyeri eğitimi (7. yarıyıl) ve ayrıca yaz dönemlerinde 72 günlük endüstri stajı görme imkânına da sahip. Fakültede lisansüstü (Yüksek lisans-doktora) eğitimleri ise mühendislik fakültelerinde olduğu gibi düzenleniyor.

Bunların dışında daha önce ki yazıda belirttiğim gibi tercih aralığını geniş tutun ve ilk birkaç tercihe puanınız yetmese de hayal ettiğiniz bölümleri yazın.

Geçen yıla göre kılavuzda başarı sıralamalarındaki fark çoğu öğrencinin yanlış tercih yapmasına neden olabilir. Yanlışlık yapmamak için mutlaka bir rehber öğretmenle beraber tercihlerinizi yapın.

Hepinize kolay gelsin.

burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.