ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli

YAZARLAR

Sıçrama Tahtası

Burak Görentaş

24 Ocak 2011 Pazartesi 19:07
  • A
  • A
Sınava hazırlık sürecinde, özellikle 12.sınıf öğrencileri için çok kritik bir döneme girildi. Bu hafta ilk dönemin son haftası. Yazılıların da bittiği düşünülürse konsantrasyonu ve enerjiyi tamamen sınava yoğunlaştırma dönemi bu dönem. Bu son hafta, yarıyıl tatili ve okulların açıldığı ilk hafta beraber düşünülürse aslında önünüzde çok güzel bir 30 gün var. Ayrıca havaların soğuk olması nedeni ile kendinizi rahatça içeriye kapatabilirsiniz. Böylece bu dönemi kendiniz için bir sıçrama tahtası şekline çevirebilirsiniz.

Sadece bu döneme uygun bir çalışma planı uygulayabilirsiniz. Günlük, haftalık ve aylık hedefler belirleyebilirsiniz. Tabii ki bu hedefler ulaşılabilecek hedefler olmalı ki sizi yıldırmasın. Günde 500 soru çözmeye kalkışmayın.

Eğer şu ana kadar konularınızı programa göre yetiştirememişseniz ( dersaneye gidenler dersanedeki konulara göre kendilerini ayarlayabilirler) önce eksik kaldığınız konuları bitirmeye çalışın. İkinci döneme başlarken konu eksiği kalmayacak şekilde bir program yapılmalı. İkinci dönem göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Eğer konu eksiğiniz çok olursa panikleyebilirsiniz.

Konuları çalıştığınız halde tam anlamıyla oturmadığını düşünüyorsanız tekrar konulara bakmalısınız. Tabi çok eksiğiniz varsa tekrar bakın diyorum. Eğer işlenmiş konularda eksik yoksa günün az bir vakti tekrara ayrılmalı.

Özellikle bazı dersler de sıkıntı duyuyorsanız onların üzerine eğilin.

Her şey tamam bütün konuları biliyor ve eksik bir şey hissetmiyorsanız yeni konulara çalışarak ikinci dönemi daha rahat geçirebilirsiniz.

Programınız sonunda da deneme sınavı çözerek ne kadar ilerlediğinize bir bakın. Eğer düzenli çalışırsanız puanlarınızın arttığını görecek ve başarabileceğinize olan inancınız daha da artacaktır.

Şimdiden kolay gelsin.

burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.