ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Referandum Ve Eğitim

Burak Görentaş

02 Eylül 2010 Perşembe 14:24
  • A
  • A
Yazete’nin ilk açıldığı zamandan beri bu köşeden eğitim üzerine yazılar okudunuz. Genellikle sınava hazırlık sürecinde öğrencilerin moral ve motivasyonuna yönelik yazılar yazarak bir nevi rehberlik etmeye çalıştım. Tercih sürecinin bitmesi ile birlikte sınava hazırlık için biraz erken olduğundan herhangi bir yazı yazmamıştım. Ama kayıtsız kalınamayacak bir referandum sürecindeyiz. Siz saygıdeğer okuyucularımla bu süreci bir eğitimci gözüyle değerlendirerek paylaşmak istiyorum.

Şu ana kadar hiç siyasi yazı yazmadım. Yazmaya da niyetim yok. Bu mesele partiler üstü bir mesele olduğu için siyasi olarak algılanmayacağını düşünüyorum.

Neyse gelelim referanduma. Biraz önce söylediğim gibi öğrencilerin moral ve motivasyonuna yönelik yazılar yazıyorum dedim. Fakat ne yazık ki yeni sınav sistemi açıklandıktan sonra yüksek yargının verdiği kararlarla öğrencilerin moral ve motivasyonunu kaybettiklerine bizzat şahit oldum.

Daha önce İzmir ve Diyarbakır barolarının tarafsızlıklarını bozacakları gerekçesiyle yaptıkları başvuruları geri çeviren Danıştay, İstanbul barosunun katsayı ile ilgili başvurusunu hemen kabul edip 24 saat içinde – hatta daha önce kendisinin aldığı kararlara tam ters istikamette – bir karara bağlamıştı. Bu kararla Danıştay’ın ideolojik davrandığı kanaati oluşmuştu. Ve o ana kadar katsayı sorunu olmayacağı için alanından farklı bölüm düşünüp de buna göre hazırlanan çok sayıda öğrencinin çalışma şevki kırılmıştı. Öğretmenler olarak her gün onlarca öğrenci ile rehberlik faaliyeti yaparak morallerini düzeltmeye çalışmıştık.

Sonrasında, tercih sürecinde kılavuzda pek de göze çarpmayan meslek liselilere mühendislik yolunu açan bölümleri görünce öğrencilerimiz adına çok sevinmiştik ki Mimarlar ve Mühendisler Odası’nın bu bölümlerle ilgili uygulamaları kaldırması ile ilgili Danıştay’a yapmış olduğu başvuru haberini okuyarak üzülmüştük. Hala bu davanın sonucunu beklemekteyiz. Gerçi öğrenciler bölümlerine yerleştiler ama son dakikada mezun olduklarında mühendis olamayacaklarına dair bir karar çıkar endişesindeyiz. Bu endişeyi taşımamızın nedeni de Danıştay’ın daha önce vermiş olduğu ideolojik kararlar.

Bunun gibi öğrencilerin motivasyonunu düşürücü birçok örnek verebilirim. Peki, bunları neden söylüyorum? Referandumla ne alakası var diye sorabilirsiniz. Hemen söyleyeyim.

Önümüze konulan Anayasa paketinde HSYK ile ilgili bir madde var. Bu madde söyleneli nenin aksine yargıyı iktidar partisinin emrine vermiyor. Tam tersine HSYK’yı Adalet Bakanlığı’nın müfettiş ve ödenek baskısından kurtarıyor. Ayrıca çoğulcu bir yapıya kavuşturuyor kurulu. Cumhurbaşkanı’nın 4 üye atamasının yargıyı kuşatmak olduğu söyleniyor ama Cumhurbaşkanı’nı halkın seçtiği unutuluyor. Aslında o 4 üyeyi halk olarak biz dolaylı yollardan seçiyoruz. Daha detaya inmeden şunu demek istiyorum ki HSYK’nın yapısı bu şekilde değiştirilerek çoğulcu ve demokratik bir yapıya kavuşturuluyor. Böylece yüksek yargının bundan böyle ideolojik değil de daha demokratik kararlar verecektir. Bundan dolayı da eğitimle ilgili öğrenciler yararına daha güzel kararlar verilebilecek. Bu da doğal olarak eğitimin kalitesini arttıracak.

Bundan başka iş hayatından birçok kurumun hatta neredeyse tamamının bu pakete destek vermesini, evet çıkması halinde ülkenin ekonomisinin daha da ileri gitmesi demektir diye okuyorum. E bu da dolaylı olarak ülkemizin eğitiminin daha da kaliteli olması demektir.

Tabi YÖK gibi bir kurumun kalkmamasının bu paketin bir eksikliği olarak gördüğümü ekleyerek yetmez ama evet diyorum.

Çıkacak sonucun ülkemiz için hayırlı olması temennisiyle.

burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.