ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Nasıl Başarısız Olunur

Burak Görentaş

22 Kasım 2010 Pazartesi 08:07
  • A
  • A
İşte tavsiyeler:
Öncelikle televizyonda seyredeceğiniz maçlar, filmler ve özellikle diziler varsa masanın başına kesinlikle oturmayın; hatta çalışma odanıza adımınızı atmayın. Her güne birkaç dizi filmin olduğu akşamlarda, bütün akşamınızı televizyon başında geçirin.

Eğer çalışmak için odanıza geçerseniz kitabınızı masada en uzak noktaya koyun. Masa ile çalışma koltuğunun arasındaki mesafe uzak olsun. Yanlışlıkla gözünüz kitaba kaysa dahi kelimeleri okuma şansınız azalır.

Ders çalışırken mutlaka kendinize dinlenme süresi ayırın. Hatta bu süre çalışma süresinin 4-5 katı olmalı. Örneğin 10 dakika çalıştıysanız 50 dakika evi turlayın, televizyona bakın, ev ahalisiyle muhabbet edin, müzik dinleyin, arkadaşlarınızla telefonda konuşun.

Çalışırken çok fonksiyonlu sallanan koltuğa oturun. Sallanırken her öne gelişte bir kelime okur, her arkaya gidişte ise dinlenirsiniz. Eğer sallanan koltuğunuz yoksa yumuşak, uyumaya son derece elverişli bir koltuk bulun ve onun üzerinde uyuyun (pardon çalışın).

Odanızda ders çalışırken olması gereken bilumum materyaller şunlardır: Televizyon, bilgisayar, müzik seti, cep telefonu, ev telefonu ve küçük afacan bir kardeş.
Odanızdaki ışık ya son derece sönük ya da son derece parlak olmalı; gölgeniz mutlaka ders çalışacağınız kitabın ya da defterin üzerine düşmeli; Allah göstermesin, yoksa çalıştığın kitaptaki ya da defterdeki konularla ve sorularla karşı karşıya gelme probleminiz olabilir.

Odanın sıcaklığı 30 dereceye yakın olmalı; aksi takdirde uyumaya ( pardon çalışmaya ) başlayacak enerjiyi ve konsantrasyonu sağlayamazsın. Unutmayın ki çalışmak için gerekli enerjiyi odanın sıcaklığından ve yediklerimizden alırız. O nedenle akşam yemeğini tıka basa yiyip hemen dersin başına geçin.

Müziksiz ders olmaz. O nedenle ders çalışırken müziğiniz açık olsun. Bu şekilde çok iyi konsantre olursunuz.
Kendinizi huzurlu hissetmiyorsanız, huzuru yakalamak için üzerinizdeki stresi atmanız gerekir. Bunun en iyi yolu anne- babayla tartışmak ya da varsa evdeki küçük kardeşi hırpalamaktır.

Evet bu tavsiyelere uyarsanız, verimli çalışırsınız!

burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.