ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

LYS Sonuçları Nasıl Okunmalı?

Burak Görentaş

19 Temmuz 2010 Pazartesi 10:05
  • A
  • A
Zorlu sınav maratonun belki de en kritik yerine geldik. Artık sonuçlar açıklandı ve şimdi tercih zamanı.

Sınav sonucunu iyi okumak ve buna göre tercih yapmak çok önemli. Bunca zamandır yapmış olduğunuz hazırlıkları yanlış bir tercihle heba edebilirsiniz.

ÖSYM başkanı bazı program türlerinde puanların düşük yazıldığı gibi bazı hatalardan bahsetti. Hatta bazı uzmanlar verilen kılavuzdaki bütün puanların eksik yazıldığını söylüyorlar. Bunlara hiç takılmaya gerek yok. Çünkü bu bir sıralama sınavı. Yani tercih yapacak olan adayların bakmaları gereken yer puandan ziyade başarı sırasıdır.

Peki hangi puana göre bakmak gerek? Burada da dikkat edilmesi gereken kısım yerleştirme puanları. Yani başında y takısı olan puan türlerindeki başarı sıralamasına göre tercihleri yapmak gerekir.

Tekrar söylüyorum. Bu sınav bir sıralama sınavı. Yani herhangi bir üniversite şu puanın üstündeki öğrencileri alıyorum, şu puanın altındakileri almıyorum gibi bir şey söylemiyor. Herkes başarı sırasına göre sıraya koyulup 1.tercihinden itibaren gitmek istediği bölüme yerleştiriliyor. Doğal olarak tavsiyem ilk birkaç tercihe sıralamanız düşük veya yüksek de olsa hayal ettiğiniz en iyi bölümleri yazın. Sonrasında kontenjan artırımı ve yeni üniversitelerin açılmasını da düşünerek yine başarı sıralamanızdan daha düşük sıralamalı yerleri yazın. Mesela 150.000 nci bir aday geçmiş yıllarda en son 100.000 nci adayın yerleştirildiği yeri rahatlıkla tercihlerine yazabilir. Tabi bunu da çok abartmamak lazım. Yani bütün tercihleri de bu şekilde doldurmamak gerek. Son tercihlere doğru da garanti yerler yazılmalı. Yine yukarıda örneğini vermiş olduğum adayı düşünürsek, son birkaç tercihini en son 150.000 nci aday ile 200.000 nci adayın yerleştirildiği bölümler arasından kullanmalı.

Bu arada unutmadan bu verdiğim örnek sıralaması 100.000 ve altı için. Daha iyi sıralamalarda ki adaylar bu arayı daha az tutmalı. Yani 15.000 inci bir aday 10.000 ile 20.000 arasında tercihlerini yapmalı. Yine söylüyorum, ilk birkaç tercihe hayal ettiğiniz en iyi bölümleri yazın.

Bütün adaylara şimdiden kolay gelsin.


burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.