ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Geriye kalan zaman nasıl değerlendirilmeli

Burak Görentaş

24 Mayıs 2011 Salı 12:40
  • A
  • A
Artık çok az zaman kaldı. Uzun bir hazırlık sürecinin sonuna yaklaştınız. Doğal olarak stres en üst seviyeye çıkmaya başladı. Bu stresin en önemli nedeni kalan şu az zamanın nasıl değerlendirileceği konusu.

Hep söylediğim gibi herkesin durumu farklı. Bu nedenle öncelikle sizleri tanıyan öğretmenlerinizle neler yapabileceğinizi konuşun. Bununla beraber yine de genel geçer bazı şeyler söylenebilir.

AZ ÇALIŞIP KONULARI YETİŞTİREMEYENLER

Kendi puan türünüzde en fazla puan getiren derslere öncelik verin. Mesela MF-3 de en fazla puan biyoloji ve kimya derslerinden alınmakta. Doğal olarak bu derslerin konu eksikleri tamamlanmaya çalışın. Tabi eğer çok puan getiren derslere- zaten -çalışılmışsa diğer derslere geçin. Bu tavsiyeler farkında olduğunuz gibi hedefini net olarak belirlemiş öğrenciler için geçerli. Puanım gelsin bakarım diyenler içinde hangi dersi iyi yapabiliyorsanız ona çalışın derim.

ŞİMDİYE KADAR HİÇ ÇALIŞMAYANLAR

Eğer yukarıdaki şartlarda değilseniz, yani hiç çalışmadıysanız o zaman hem ders hem de konuları ayıklamanız gerekir. Bunun içinde yine en fazla puan getiren derslerin en fazla soru çıkan konularına çalışmanızı tavsiye ederim. Çalışırken de mutlaka branş öğretmenleri ile görüşün.

KONULARI AZ KALMIŞ YA DA BİTMİŞ OLANLAR

Öncelikle tebrikler. Yapılması gereken şey daha fazla soru çözmeye çalışmak. Hem soru bankaları hem de denemelerle daha fazla haşır neşir olun. Özellikle 15 güne kadar soru bankaları taranıp bitirilmeli ve ondan sonra sürekli deneme çözülmeli.

MÜHENDİSLİK DÜŞÜNEN MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ

Malum sınava çok az bir zaman kala Danıştay meslek liselerinin YGS ile mühendislik fakültelerine girmesi yolunu kapattı. Bu öğrencilerde YÖK ün bir ara formülü ile LYS den istedikleri bölüme ( yine Teknoloji Fakültelerinin ilgili kontenjanlarına ) girebilecekler. Sizlere de hiç çalışmayan öğrencilere söylediğim tavsiyeleri okumanızı öneririm.

Bu arada unutmadan söyleyeyim denemeler şimdi ortalama haftada 2 tane olmalı. Haziran ayından itibaren de en az 3 e çıkarmak gerekir.

burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.