ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Gelin Tanış Olalım

Burak Görentaş

30 Kasım 2010 Salı 02:02
  • A
  • A
"Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım" dizelerinin Yunus Emre'nin olduğunu hepimiz biliriz. Her alanda olduğu gibi eğitimdeki başarımızda da bu dizeler bize yol göstermekte. Nasıl mı? Açıklayayım.

Bir kaç hafta önce bir okul idarecisinin yanında otururken bir öğrenci sınıf defterini bırakmak için içeri girdi. İdareci öğretmen, öğrenciye son dersin ne olduğunu ve öğretmenin kim olduğunu sordu. Öğrenci son dersin biyoloji olduğunu ama öğretmeni tanımadığını söyledi. Sadece bir bayan öğretmen olduğunu söyledi. Bu olay okulun ilk haftası olsa belki şaşırmazdım ama okul başlayalı en azından iki ay olmuştu.

Şaşırmamın nedeni öğrencinin ilgisizliğinden ziyade bu durumun ders başarısına etkisinin çok büyük olduğunun farkında olmadığımızdı. Evet düşünsenize, kadının teki gelip 40 dakika boyunca bir dersi anlatıp gidiyor. Acaba bu dersin öğrenci olarak bize etkisi daha doğrusu kalıcılığı ne kadar olur? Hemen söyleyeyim, sıfıra yakın.

Bu olaydan sonra derslere girdiğimde bir kez daha kendimi tanıtıp öğrencilerimle yakın diyalog içinde olmaya çalıştım. Bahsettiğim olayın çözümünde öğretmenlerin katkısının daha önemli olduğunu bilmekle birlikte siz öğrencilere de bir tavsiye de bulunmak istiyorum.
Öğretmenlerinizle yakın ilişki içinde olmaya çalışın. Onlardan korkup, çekinmeyin. Hatta bir kaç arkadaşla beraber kantinden öğretmeninize çay ısmarlayın. ( Bu tavsiye özellikle kendi öğrencilerime :) ) Rehber öğretmenlerinizle samimi ilişki kurmaya çalışarak onlara dertlerinizi anlatın. Baştaki dizelerde dendiği gibi öğretmenlerinizle tanış olarak başarı işini kolay kılabilirsiniz.

Yunus Emre'nin geri kalan dizelerinde ki "Sevelim, sevilelim. Dünya kimseye kalmaz" sözleriyle ilgili konuyu da başka bir haftaya bırakarak hepinize başarılar diliyorum.

burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.