ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Ders Çalışma Programı

Burak Görentaş

04 Ekim 2010 Pazartesi 13:54
  • A
  • A
Eğitim-öğretim yılının açıldığı ilk zamanlarda genellikle bütün öğrenciler de ders çalışma azmi vardır. Doğal olarak bir ders çalışma programı hazırlama safhasına geçilir. Ama ne yazık ki yapılan programa bir türlü uyulamaz. Binbir zahmetle güzel çizelgeler oluşturularak hazırlanan programlar kitapların defterlerin arasında unutulur gider. Bunun başlıca sebebi motivasyon eksikliğidir. İlk başta ulaşmak istenilen bir hedef olmalı ki program uygulanabilsin. Bunun için okumak istenilen bölüm hatta üniversite seçilmelidir. Bu konuya devam edeceğim ama önce program nasıl yapılmalı ona bakalım.

Her insanın verimli olduğu zaman farklıdır. Bu nedenle belirli bir saate bağlı programlar pek tutmaz. Bunun yerine günlük çalışılacak zaman veya çözülecek sorular belirlenerek buna uyulmaya çalışılmalıdır. Bu ilk zamanlarda daha çok konu çalışarak eksikler giderilmelidir. Dolayısıyla günlük kaç saat çalışılacağını belirlemek daha iyi olur. Mesela günde 3 saat ders çalışacağım diyerek bu saatleri kendi günlük yaşantısına dağıtmak bir öğrenci için faydalı olur.

Tavsiyem günde 3 tane derse çalışılmasıdır. Bu dersler bir sözel, bir sayısal sıra ile olmalı. Fen derslerinde kimya ve biyoloji sözel ağırlıklı, TM derslerinde de coğrafya sayısal ağırlıklı olarak düşünülebilir. Yatmadan önce sözel ağırlıklı ders çalışılması akılda daha kalıcı olmayı sağlar.
Fen derslerinde özet çıkarılması konuyu öğrenme adına yararlı olur. Diğer dersler için konu anlatımlı kitaptan ders tekrarı yapmak sonrasında da çözümlü örnekleri ve soruları çözmek anlamaya yardımcı olur.

Programda en önemli şey çalışmayı bırakmamaktır. Bunun için kendinizi istediğiniz üniversitede okuyan bir öğrenci olarak hayal edin.

Not: Ek yerleştirme başvuruları 6 – 11 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Tercih formu ve kılavuz satışı yapılmıyor. Bunlara ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşılabilir.

burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.