ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Aşk Ve Üniversite

Burak Görentaş

15 Kasım 2010 Pazartesi 16:28
  • A
  • A
Değer verdiğim, ufkumu açan yazarlardan biridir Sadık YALSIZUÇANLAR. Onunla aynı sitede yazı yazmayı kendim için büyük bir şeref sayarım. Yazılarını takip eder, ne demek istediğini düşünür, kendimce bazı sonuçlar çıkarırım.

Sadık Bey’ in geçen haftaki yazısı aşk üzerine idi. Okuduktan sonra yine yazı hakkında düşünmeye başladım. Evet acaba aşk neydi?

Bu soruyu derslerimde de öğrencilerimle paylaştım. Herkesten aşkı bir kelime ile tarif etmesini istedim. Kimi fedakarlık, kimi heyecan, kimi körlük, kimi sıkıntı, kimi gereksiz dedi.

Aşkı anlatmak haddim değildir. Sadece duyduklarımı nakletmeye çalışarak ben de bir tarif yapmak isterim. Eski zamanda bilgeler Anadolu’nun bir köyünde toplanıp aşkı tartışmışlar. Kimi felsefeden, kimi tasavvuftan, kimi başka bir ilimden tarifler yaparak aşkı anlatmaya çalışmış. Aralarından biri köşede oturan muhtara biraz da latifeyle karışık “ Muhtar sence aşk nedir?” diye sormuş. Muhtar belki bilge insanlar kadar okumamış ama tipik Anadolu insanı gibi arifane bir cevap vermiş. “Oğlan kızı sever, vermezlerse aşk olur.” Dikkat edin aşık değil aşk olur. Demek ki aşk, kavuşma arzusu ile yanmakmış.

Üniversiteye hazırlanan siz öğrencilerin de bir aşkı olmalı. O da üniversiteye kavuşma daha doğrusu kazanma arzusudur. Bu aşk bazen sönebilir ama daima taze tutulmalı. Bu aşk için fedakarlık yapılmalı, emek verilmeli. Maşuğunu arayan aşık gibi her fırsat değerlendirilmeli.

Bu fırsatlardan biri de önümüzdeki bayram tatili. Tatil günleri iyi değerlendirilmeli. Bütün günlerinizi çalışarak geçirin demeyeceğim ama çalışma zamanı eğlenme zamanından fazla olursa sizin için çok faydalı olur.

Hepinize iyi bayramlar.

burakgorentas@gmail.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.