ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Yeni yılda teknoloji dünyası neler vaat ediyor?

Bünyamin Saraç

21 Ocak 2013 Pazartesi 15:40
  • A
  • A

3 haftalık kısa bir aranın ardından yeniden birlikteyiz ve kaldığımız yerden aynı hızda devam ediyoruz.

2013 yılının teknoloji ve bilişim dünyasında önemli bir yıl olacağını önceki yazılarımızda sizlerle paylaşmıştık.

Şimdi hızlı bir 2013 teknoloji turu atalım:

Öncelikle Apple: iPhone 5s Haziran ayında gelebilir. Bu yılın ortalarında Apple'ın iPhone 5S veya iPhone 6 ile kullanıcılarına ulaşması bekleniyor. Ayrıca Google Maps'e karşı büyük güç kaybeden Apple'ın Haritalar uygulamasının 2013 içinde daha da iyileştirileceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Hatırlanacağı üzere birçok sorunu beraberinde getiren Haritalar uygulaması Apple'dan iki yöneticinin koltuğundan olmasına yol açmıştı.

Microsoft tarafında da bir hareketlilik söz konusu. Bilgisayar pazarında halen güçlü olan Microsoft mobil ve tablet pazarlarında yeni yeni varlığını gösterdiğinden dev rakipleriyle mücadele verecek.

Sosyal Medya günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Aynı durum bu sene şirketler için de söz konusu olacak. Her sektör Sosyal Medya’ya girecek. Sadece bir şeyler alıp satanlar değil hizmet sektörünü de Sosyal Medya’da aktif olarak göreceğiz. Devlet kurumları, özel hastaneler, okullar daha fazla sosyal medyanın içinde yer almak zorunda kalacak.

Ayrıca geçtiğimiz senenin sonlarında Türkiye’de hizmete giren iTunes daha etkin kullanılacak. iTunes mağazasının Türkiye'de açılmasıyla ülkemizde de kullanıcıların internet üzerinden içerikleri satın almaya yoğunlaşacağını söyleyebiliriz.

2013’ün bir diğer önemli gelişmesi 4G teknolojisinin daha yaygın hale geliyor olması. 3G'nin ardından 4G de dünya genelinde daha da yaygınlaşacak. Türkiye'de ise operatörler yeni ağ teknolojisine yatırımlarını sürdürüyor.

Gelelim oyun konsollarına: Oyun konsollarında Sony ‘den hamle geliyor. Oyun konsolları arasındaki savaş 2013 yılında daha da kızışacak. Söylentiler Sony'nin bu yıl PlayStation 4 ile oyunseverlerin karşısında çıkacağını düşündürüyor. Diğer yandan Nintendo Wii U ve Xbox 720 de seneye damgasını vuracak konsollar olarak öne çıkıyor.

Ve son olarak RIM: 2013 Blackberry için tam anlamıyla kader yılı olacak. BlackBerry 10 işletim sistemli yeni telefonlarıyla dev rakiplerinin karşısına çıkacak olan RIM'in mevcut satışları şirketi kara kara düşündürüyor.

@bunyaminsarac
bunyaminsarac@gmail.com

YORUM YAZ
TOPLAM 2 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Misafir21 Ocak 2013, Pazartesi 15:52

    Iphone 5 Mi ? Galaxy Note 2 mi tavsiye edersiniz ???
    çok kararsızım yardımcı olun Bünyamin bey.

  • - Misafir21 Ocak 2013, Pazartesi 15:51

    Çok istifade ediyoruz.Teşekkür ederiz.