ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Sosyal Medya’da nelere dikkat etmeliyiz?

Bünyamin Saraç

26 Kasım 2012 Pazartesi 14:40
  • A
  • A

Bildiğiniz gibi kişiler, sosyal ağlar üzerinde hislerini, düşüncelerini ve tecrübelerini sürekli ve anlık olarak paylaşıyorlar. Bu durum iletişim çağına yön verirken, beraberinde getirdiği potansiyel risklerle de kafalarda sor işaretleri oluşmasına sebep oluyor.

Özellikle Facebook, Twitter ve Foursquare kullanımının yoğun trafiklerle kendini belli ettiği Türkiye açısından da bu potansiyel risklerden bahsetmek mümkün.

Hatırlatalım;

·         Facebook; arkadaşlarımızla karşılıklı olarak ekleştiğiniz ve dijitaldeki tüm aksiyonumuzu yansıttığımız en yoğun trafiğe sahip olan, bir nevi çatı sosyal ağ.

·         Twitter; günlük hayattaki anlık düşünce, hiz ve tecrübelerimizi 140 karakter sınırı içerisine sığdırarak paylaştığımız, birilerinşi takip ettiğimiz, birilerinin de bizleri takip ettiği bir sosyal ağ.

·         Foursquare; anlık olarak bulunduğumuz yerleri (ev, konser, yemek, okul, iş) ‘check-in’ olarak işaretlediğimiz mobil sosyal ağ.

Bu olumsuz potansiyellerden uzak durmak için platformların güvenlik ayarlarına ve işleyiş mantıklarına hakim olmak gerekiyor. Elbette ki doğru şekilde ayarlanmış ve doğru şekilde kullanılmış bir sosyal medya hesabının potansiyel riskleri bulunmuyor.

Facebook, Twitter ve Foursquare açısından bakacak olursak, global forum ve paylaşım sitelerinde bu potansiyel sorunların tüm ülke vatandaşları açısından benzerlikler gösterdikleri görülebilir.

Kullanıcılar Facebook üzerinde genel olarak;

·         Arkadaşlarının görmelerini istemedikleri fotoğraflarının, yine başka arkadaşları tarafından eklenerek isimlerinin etiketlendiğini görmelerinden,

·         İzin verdikleri uygulamaların, kullanıcıların Facebook hesabı adına kendi kontrolleri dışında paylaşım yapmaları ve arkadaşlarının Facebook duvarlarına reklam amaçlı içerikler paylaşmalarından,

·         Kız-erkek arkadaşları ile olan ilişkilerini Facebook üzerinde göstermenin veya göstermemenin oluşturduğu sosyal ve ilişki için baskının getirdiği sorunlardan,

korkuyorlar.

Twitter açısından bakarsak genel olarak 2 konu baskın duruyor. Kullanıcılar;

·         Siyasi ve dini görüşlerini paylaştıklarında hızla ortaya çıkabilecek tartışmalardan ve takipçi kaybından,

·         İzin verdikleri uygulamaların kendileri adına paylaşımlarda bulunmasından ve tanımadığı birilerini takip etmesinden,

endişe ediyorlar.

Son olarak Foursquare platformuna bakacak olursak, kullanıcıların en büyük kaygısı oldukça ilginç;

“Ben bir yere gittiğimi işaretlediğimde, beni takip edenler biliyorlar ki ben o an evde değilim. Bu da hırsızlara davetiye çıkarıyor.”

Londra’da birçok mahallenin bu ve benzer şekilde hırsızlarca kısa sürede soyulduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu ve benzeri potansiyel risklerden nasıl kurtulacağımız ise oldukça basit.

İzin verdiğimiz uygulamaları tüm platformlarda ayarlar bölümünde yer alan güvenlik ayarları kısmındaki uygulamalar bölümünden kontrol edebiliriz. Güvenmediğimiz uygulamalar varsa bu uygulamaları oradan kaldırabiliriz.

Diğer önemli potansiyel sorunu çözecek olan, içerikleri istemediğimiz kişilerin görmelerini engellemek ise, yine ayarlar bölümünde yer alan güvenlik ayarları kısmından kolaylıkla ayarlanabilmekte. Bu görünürlük ayarlarının nasıl yapılacağına dair internet üzerinde oldukça yerli ve yabancı yönlendirme de bulunmakta.

Son olarak; kurallarını bildiğiniz bir oyunu kolay kolay kaybetmezsiniz. Sosyal medya platformlarına da benzer şekilde yaklaşabiliriz. Kuralları bildiğimiz ve doğru şekilde uyguladığımız sürece bir problemle karşılaşmayız.

Bünyamin Saraç
bunyaminsarac@gmail.com
https://twitter.com/bunyaminsarac

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Misafir27 Kasım 2012, Salı 18:21