ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

iPad Mini vs Nexus 7

Bünyamin Saraç

12 Kasım 2012 Pazartesi 13:13
  • A
  • A

Tablet bilgisayarların tarihçesi 1993’e kadar dayanıyor. Ancak bir türlü çözülemeyen pil ömrü sorunu ve yetersiz hafızasından dolayı seri üretim olarak satışa sunulması 2010 yılını buldu. Neticede Apple 2010 Nisan ayında tablet bilgisayarları piyasaya sundu.

Apple bunun ardından 2011 yılında iPad 2 ve 2012 yılının Mart ayında da New iPad’i çıkardı.

Geçtiğimiz haftalarda duyurduğu iPad Mini ile de 7 inçlik ilk tabletini piyasaya sunan Apple’ı , gerek fiyat gerekse performans açısından , karşısında oldukça zorlu rakiplerin beklediği biliniyordu. Bunların başında ise herkesin tahmin edeceği üzere Nexus 7 Tablet Pc var.

Nexus 7’yi biz ilk olarak 2012 Google I/O Geliştiriciler Konferansı’nda tanıdık. “Best of Google, now in three sizes” (Google’ın en iyileri, şimdi 3 farklı ebatta) sloganıyla yola çıkan Google, Nexus 4 Smartphone ve Nexus 10 Tablet Pc ile birlikte yurtdışındaki marketlerde yerini aldı.

Aslında Google Motorola’yı satın almış olmasına rağmen, Nexus 4 Smartphone’da LG ile ve Nexus 10 Tablet Pc’de Samsung ile işbirliği yaptı.Google,Bu geleneğe 7 inçlik yeni tabletin de devam ederek Google – Asus ortak yapımı Nexus 7 ortaya çıkmış oldu.

Nexus 7, Nvidia Tegra 3 ile son derece güçlü bir donanıma ev sahipliği yapıyor. Dört çekirdekli işlemci yapısına sahip olan ürünün 1.3 GHz frekanslı olduğunu hemen belirtelim.

Uygulamalarınız ve oyunlarınız için daha güçlü ve hızlı bir işlemciye sahip olan Nexus 7 , iPad Mini’ye göre işlem gücü açısından tartışmasız çok daha güçlü bir cihaz.

1 GB boyutunda bir ara bellek öğesinin yer verildiği Nexus 7 , 7 inçlik IPS LCD ekrana sahip.

iPad Mini ise IPS LED teknolojisini kullanarak rakibine oranla çok daha fazla renk ve parlaklık imkanı sağlıyor.Bunun yanı sıra 1080p.’lik çözünürlüğünde video kalitesiyle, video keyfini de iPad Mini ile yaşayacağa benziyoruz.

Nexus7’ ye göre \% 22 daha az yer kaplayan iPad Mini, rakibinden \% 27 daha büyük ekrana sahip olmasına rağmen, \% 33 daha ince ve daha hafif.

Tüm bu özelliklere rağmen her ikisinde de flash desteği olmaması en büyük ortak dezavantajlardan birisi.

Şu anda yurtdışında siparişe açılan Nexus 7, 8 GB depolama alanına sahip olanı $199, 16 GB depolama alanına sahip olanı ise $249 üzerinden alınabiliyor. Ürünü alanlara $25’lık Google Play kredisi bedava veriliyor.

iPad Mini yurt dışı fiyatı ise $329’dan başlayarak, kapasitesine ve 4G özelliğine göre $659’a kadar sahip olunabiliyor.

Nexus 7 ve iPad Mini’nin Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı ve Türkiye fiyatı hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Bu yazı sonunda siz hangi ürünü tercih ederdiniz ?

iPad mini resmi tanıtım videosu
http://www.youtube.com/watch?v=qL0UlqpfuQc

Nexus 7 resmi tanıtım videosu
http://www.youtube.com/watch?v=YMQdfGFK5XQ

bunyaminsarac@gmail.com
@bunyaminsarac

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Misafir17 Kasım 2012, Cumartesi 17:41

    hatalar var, nexus 7 daha küçük neden ipad miniye göre daha fazla yer kaplasın?!