ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

İki güzel haber...

Bünyamin Saraç

12 Aralık 2012 Çarşamba 14:24
  • A
  • A

Geçtiğimiz hafta ürün Nokia Lumia 920 incelemesi yapmıştık. Öncelikle oldukça güzel geri dönüşler için çok teşekkür ederim.  Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran iTunes yerelleşmesi ve bu haftaya damgasını vuran Youtube’un yeni tasarımı bu haftaki konularımız.

Müzik endüstrisini değiştiren güç:  iTunes

iPod’lar ile birlikte bambaşka bir formata kayan dünya müzik endüstrisi, dijital müzik satışlarıyla birlikte bambaşka bir boyuta geçmişti. Tüketiciler artık bir şarkı için tüm albüme para ödemiyor, sadece sevdikleri şarkıları hızlı şekilde satın alabiliyorlardı. Hal böyle olunca ‘Dijital Devrim’in neticesi olarak, kaliteli içerik daha da önem kazandı. Sanatçılar şarkılarına eskisinden daha çok önem vererek, tüm şarkılarını satmaya çalıştılar, çoğu zaman daha az şarkı yaptılar.

Tüketici gözünden bakacak olursak, dilediğiniz müziği anında satın alıp dinleyebiliyor olmak, çoğunluğun hoşuna gitmişti ve iTunes satışları, CD satışlarından ciddi bir pay almıştı.

Telif sahiplerinin dijitalde sağlıklı şekilde satış yapabiliyor oluşu, ilgili marketlerdeki korsan müzik endüstrisine – maalesef bu da bir endüstridir.- yaptırımların daha hızlı ve elle tutulur şekilde yapılmasına temel oluşturmuştur.

Geç de olsa, beklentilerden erken olarak iTunes artık Türkiye’de, Türkçe içerikle. Tüm dünya’da olduğu gibi, artık biz de dilediğimiz filmi, şarkıyı anında satın alarak sahiplenebiliyoruz. Çevremden gelen tepkilere baktığımda çoğu insanın ‘Zaten istediğimiz filmi ve şarkıyı ücretsiz indirebiliyorum. Satın almak saçma.’ Düşüncesinde olduğunu görüyorum. Bunu pek sesli ifade etmemelerinde fayda var. Özellikle iTunes yerelleşmesinden sonra, korsanla mücadelede ciddi yatırım ve yaptırımlar gelecektir.

Youtube, hoşgeldin!

Bu hafta sosyal platformlar hakkında üretilen içeriklerin büyük bir bölümü Youtube’un yeni tasarımıyla ilgiliydi ve elbette ki genel görüş olumsuzdu. Bu durum yadırgadığımız bir durum değil. Tüketiciler arayüzlere çabuk alışıyorlar ve alışkanlıklarının değiştirilmek istenmesini istemiyorlar. Facebook’un ve Twitter’ın arayüz değişikliklerinde de benzer tepkiler benzer ses büyüklüklerinde gelmişti.

Özellikle player görünümündeki değişiklikleri çok sevdim. Facebook video player ile aynı anda değişikliğe gitmesi, Google-Facebook piştisi olarak yorumlansa da, ikisi de sadeliğe giden yolda atılmış güzel  adımlar.

Feed bölümünün detaylanması, “Youtube bir sosyal ağdır.” Algısını güçlendirmeye yönelik başarılı bir girişim.

640x480 çözünürlükte video izlerken, platformun bize reklam gösteremeyişi tak etmiş olacak ki, ölçülerde ve yerleşimlerde değişikliğe gidilmiş. Yakın zamanda beklemediğimiz yerlerde bannerlar gün ışığına çıkacaktır.

Google servislerinde tasarımın sade ve kullanışlı olması, tekrar etmememiz gereken temel bir gerçek iken, Youtube’un yeni tasarımının arkasındaki görsel mühendisleri de düşünürsek, yanlış bir değişiklik yapmalarının imkansıza yakın olduğunu da kabul etmek gerek. Yakın zamanda benzer video paylaşım sitelerinin benzer yönde değişikliklere gideceğini göreceğimizi sanıyorum.

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Misafir01 Ocak 2013, Salı 12:50