ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Apple ve Eğitim -1

Bünyamin Saraç

27 Mart 2013 Çarşamba 17:18
  • A
  • A

Apple’ın kurucusu ve efsanevi lideri Steve Jobs, kişisel bilgisayarları mühendislerin kullanım tekelinden çıkartıp evlere sokarken, aklında iki hedef vardı: “Bilgisayarlarımızı kadınlar ve öğrenciler de kullansın”

Bu içgüdü ile başlayan Macintosh kişisel bilgisayar serüveni, kısa bir sürede sadece işyerlerdinde değil, artık evlerde öğrenciler tarafından da kullanılıyordu.

Kısa bir süre sonra piyasaya sunulan Apple II bilgisayarı, eğitim sistemine devrim niteliğinde yenilikler getiriyordu. Apple II’nin içinde hazır gelen programlarla öğrenciler ödevlerini yazabiliyor ve bilgisayarda çizim yapabiliyorlardı. Bunlarla beraber bizzat Apple tarafından bilgisayar üzerinde çözülebilen testler ve eğitim amaçlı oyunlar da geliştirildi. Yani Apple, kişisel bilgisayar üretmeye başlamasıyla birlikte, eğitim ve öğretimi destekleyecek yazılımlarla birlikte öğrencilerin bilgisayar kullanmasını teşvik etmeye başladı.

Apple’ın “Uçtan uca çözüm” yaklaşımının eğitim araçları için de geçerli olması kaçınılmazdı. Macintosh’ların gelişmesiyle öğrenciler ödevlerini artık bilgisayarda hazırlayabiliyordu. Bu ödevlerin hazırlanması için Mac bilgisyarla birlikte bütünleşik yazılımlar da geliyordu. iPages, Keynote gibi programlarla öğrenciler hazır ve çok havalı şablonlar kullanıp harika ödevler hazırlayabiliyor, öğretmenler ders notlarını hareketli ve etkileyici sunumlar halinde hazırlayabiliyordu.

80’lerden bu yana kişisel biligsayarlar üretten Apple, yeni bir ürün tasarlarken sadece şık ve iyi niteliklerle donatılmış olmasına dikkat etmiyordu. Tasarım ve donanımda dikkat edilen noktalardan biri de öğrenciler tarafından kolay kullanılabilir olmasıydı. Örneğin Apple’ın taşınabilir bilgisayarları olan iBook’lar, çanta gibi taşınabilir tasarlanmıştı. Gençlerin ilgisini çekecek pastel renklerinde üretiliyordu, ve bir iBook ile okula gitmek gerçekten çok havalıydı.

İnternetin yarattığı iletişim devrimi, Apple’ın ürünlerini de etkiledi. 2000’lerden sonra müzik dünyasını geri dönülemez bir şekilde değiştiren Apple, yakın bir gelecekte eğitim sistemini nasıl değiştireceğinin ip uçlarını veriyordu. Kişisel müzik çalar olarak ortaya çıkan iPod, bugün artık sınıf ve ders kavramlarının anlamını değiştirmeye başlıyor. Podcast teknolojisi kullanılarak yapılan ders yayınları dijital kütüphneler oluşturuyor.

Dersle ilgili içerikler; örneğin yapılan sınıf gezilerinin yorumları, yazılan şiirler, ödevler, röportajlar, tiyatro oyunları, deney taporları, panel tartışmaları; öğrenci tarafından podcast haline getirilip, hem sınıf arkadaşlarıyla, hem de öğretmenleriyle paylaşmaları sağlanabilir. Burada öğrencilerin ortak çalışma yapmaları teşvik edilirken aynı zamanda son teknolojiyi kullanmaları da sağlanmış olacaktır. Aynı şekilde eğitmenler de yabancı dil çalışmaları, sınav sonuçları veya o gün anlatacakları ders gibi çeşitli içerikleri Podcast haline getirip öğrencileriyle paylaşabilir. Böylece bu konular çok daha kalıcı olacağı gibi, öğrencilere diledikleri yerde ve diledikleri zamanda eğitim imkânı da vermiş olacaklardır.

Türkiye'de ise ortaöğretim kurumlarındaki ilk podcast öğrenme ortamı Bilfen Okulları tarafından sağlandı, ardından da birçok okul bu alanda yer almayı başardı. Sınıf Dışında Eğitim de Podcast'ın bir diğer kullanımı ise öğrencilerin ve öğretmenlerin sınıf dışıyla olan iletişimde kullanılmasıdır. Örneğin yöneticilerin öğrenci ailelerine okulda kullanılan yeni yemek sistemiyle ilgili bilgi verdikleri, veya eğitmenlerin aylık olarak öğrencilere neler öğretildiğini anlatan Podcast'leri paylaşmları düşünülebilir.

Hazırlanan Podcast'ler Internet üzerinden herkesle paylaşabileceği gibi, şifreli bir alanda sadece belirli bir kitle ile de paylaşılabilir. ITunes üzerinde yer alan 2000'in üzerinde eğitimle ilgili Podcast'ı ücretsiz indirebilir. Dünya'nın öbür ucunda kullanılan eğitim teknolojileri konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Önümüzdeki hafta Apple ürünleri ve eğitim alanındaki kullanımları hakkında yazımıza devam edeceğiz.

@bunyaminsarac
bunyaminsarac@gmail.com

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.