ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Apple ürünlerinin eğitim alanındaki kullanımları

Bünyamin Saraç

02 Nisan 2013 Salı 12:16
  • A
  • A

Geçtiğimiz hafta Apple’ın 30 yıllık tarihi boyunca eğitim alanındaki geliştirdiği yeniliklerinden söz etmiştik.Dünya genelinde Apple’ın hemen hemen her ürünü bir şekilde öğrenci ve eğitmenler tarafından kullanılıyor.Bu ürünlere genel anlamda bakacak olursak ;

Mac

Her bilgisayar kullanıcının arzuladığı bir Mac mutlaka vardır. Benzersiz tasarımı ve dünyanın en gelişmiş işletim sistemiyle Mac’ler bugün öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bilgisayarlarıdr. iWork yazılımları, Mac APP Store’dan indirilebilen binlerce eğitim uygulaması ile öğrencilerin hayatını kolaylaştırıyor. Apple’ın kolay kullanılan ve yaratıcılığı tetikleyen iMovie, iWeb, Pages, Keynote, Garage Band gibi yazılımları ile ödevlerin dışında öğrencilerin hızlıca web ve işitsel - görsel çalışmalar da oluşturmasına olanak veriyor.

iPad ve iBooks

Apple birkaç yıl önce çıkan tablet bilgisayarı iPad ile eğitim dünyasına yönelik yaptığı çalışmaları hızlandırmıştı. iPad öğrencilere sınıflarda kullanabilecekleri ve sınav sonuçlarındaki başarılarını artırabilecekleri uygulamalar ve kitaplar sunuyor. Apple ayrıca Ocak ayında sunduğu iBooks ile eğitimde öğrencilere daha çok yardımcı olma misyonunu üstlendi. Peki iPad eğitim-öğretimde ne kadar etkili?

Apple’ın eğitimdeki başarısını rakamlarla açıklayan araştırmalardan biri ABD’de yapıldı. ABD’nin Maine eyaletinin Auburn şehrindeki bir okulda yapılan bir araştırma, anasınıfı çocuklarının başarısında iPad’i etkisini ortaya koyuyor.

Araştırmada bir okulda 16 öğrenciden oluşan sınıflardaki öğrencilerin her birine bir iPad verildi. Araştırmanın amacı 9 hafta boyunca öğrencilerin iPad kullanımını gözlemlemek ve iPad kullanılmadan önceki ve sonraki başarılarını karşılaştırmaktı. iPad kullanımının öncesinde ve sonrasında başarı durumunu ölçmek amacıyla, 9 haftalık döneme girilmeden önce okuldaki 266 öğrenciye sözel bir test verildi. İki gruba ayrılan bu öğrencilerden 129 öğrenci 9 hafta boyunca iPad kullanarak eğitim gördü. Geriye kalan 137 öğrenci ise geleneksel eğitim yöntemiyle eğitim görmeye devam etti. Okul yönetimi iPad kullanan öğrencilerin iPad kullanmayan öğrencilere göre sözel testte çok daha başarılı olduğunu gördü.

Okul Müdür Sue Dorris, iPad’in ana sınıfı çocukları için ne kadar faydalı olduğunu şu sözlerle aktarıyor:  “Öğrencilerimizin iPad ile motivasyonlarının ve derslerdeki konsantrasyonlarının arttığını görüyoruz.” Dorris ayrıca uygulamaları çocukların ihtiyaçları doğrultusunda nasıl kullandıklarını da şöyle açıklıyor: “Öğrencilerin sözel ve kavramsal becerilerini geliştiren uygulamalar çocukları derslere bağlıyor. Bu uygulamalar ayrıca eğitim sırasında öğrenciler ve öğretmenler arasında etkileşim sağlayarak öğrencilerin hemen geri dönüşte bulunmasını sağlıyor. Dahası, öğretmenler uygulamaları her bir çocuğun eğitimsel ihtiyaçlarına denk gelmesi için özelleştirebiliyor. Bu sayede çocuklar dersleri kendi seviyelerinde öğrenebildiklerinden başarıları artıyor.”

Dorris’in dediği gibi çocuklara verilen uygulamalar ve kitaplar eğitim başarında gerçek bir farklılık oluşturuyor. iPad eğitime fayda sağlayacak uygulamalar için başarılı bir araç vazifesi görüyor. Uygulamalar çocukların sınıf içinde öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iletişime geçmesini kolaylaştırıyor. Uygulama seçiminin önemini Dorris şu sözlerle vurguluyor: “Uygulama seçimine büyük önem veriyoruz ve sürekli gelişime odaklanıyoruz. Yani öğretmenlere sadece teknolojik ekipmanı vermiyoruz.”

Textbooks ve iBooks Author

Apple’ın 2012’nin hemen başında tanıttığı Textbooks ve bu kitapları kolayca oluşturmayı sağlayan iBooks Author eğitim kitaplarına da bir “Apple Devrimi” getirdi. Değişim aslında çok önce başlamıştı, ilk iPad lansmanından bu yana Apple’ın eğitime verdiği önemden dolayı çok fazla eğitim aracı olarak kullanılabilen uygulama yayınlanmıştı. Bunula birlikte, iPad ve Mac Mini ile birlikte akıllık tahtalarların kullanımı başlamşıtı, ki Türkiye’de de Doğa Koleji bu sistemi kullanıyor.  Yani iPad, çıktığı günden bu yana eğitim aracı olarak kullanılıyordu. Ancak geçen hafta tanıtımı yapılan Textbooks ve iBook Author ile, eğitim materyalleri de Apple’un uçtan uca çözüm anlayışı ile büyük bir değişime girmiş oldu.

Apple’ın iBooks 2 ile gelen kitaplarının en büyük farkı bu e-kitapların tamamen interaktif olması. Kitapların görsel olarak gerçek kitaplara benzemesi ilk başta en çok dikkati çeken özelliklerden. Fakat bu görünüme rağmen, bu kitapların içerisinde kitapta yer alan konu ile ilgili bir videoyu anında izleyebiliyor ya da 3 boyutlu bir grafikle karşılaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, kitap içerisinde arama yapabilecek olmanız, kitap üzerine notlar alabiliyor olmanız da büyük avantaj sağlıyor.

Gelen yeniliklerden birisi de, bu tür kitaplar hazırlamayı kolaylaştıran iBooks Author yazılımı. Geriye dönüp baktığımıza, iBooks Author’u alıştığımız iWeb, iDvd ve iMovie’ye benzetebiliriz. Nasıl ki i’Web ile sürükle bırak yaparak çok şık web sayfaları tasarlayabiliyorsak, iBooks Author ile de bu kolaylıkta eKitap’lar hazırlayabiliriz. iBooks Author ile bir eKitap hazrılayabilir ve bunu iTunes üzerinden yayınlayabilirsin. Aynen iWeb’te düzenlediğin web sayfanı yayınlamak gibi.

Eğer bir Mac kullanıcısı iseniz, aşağıda nasıl bir e-kitap hazırlayabileceğinizi gösteren bir - iki adımlık bir çalışma var. Herşey bu kadar kolay alsında. Zaten bu yeniliği “devrim” kılan da bu kadar kolay, basit ve herkes tarafından erişilebilir olması.

iPod Touch ve iPhone

iPod Touch ve iPhone aslında bir Mac’ten erişebileceklerinizi mobil hale getiriyor. Yani iTunes U, iBooks ve diğer tüm içerik ve uygulamalara bu taşınabilir cihazlarla erişilebiliyor. Ders notları, videolar ve sesler iPod’a indirilebilir ve her yerde takip edilebilir. Bunla beraber IOS işletim sistemi ve iCloud kullanılara öğrencilerin MacBook’larında tuttulları ders notları da bu taşınabilir cihazlardan erişilebilir hale geliyor.

iTunes U

iTunes U, başta öğrenciler olmak üzere pek çok kişinin kullanabileceği ve podcast derslere ulaşabilmesini sağlıyor. iTunes U'yu en özet biçimde tanımlayacak olursak şöyle diyebiliriz. Üniversiteler tarafından kaydedilmiş binlerce ders'e ait ders notunun bulunduğu veritabanı. iTunes U kullanarak bu derslere ulaşabilir, izleyebilir veya dinleyebilirsiniz.

iTunes U’ya, iTunes içindeki sekmeden, iPad ve iPhone uygulamalarından erişebilirsiniz. Uygulamayı yükledikten sonra ise binlerce dersi keşfetmek kalıyor.

iTunes U, özellikle okulların ders notlarını dijitalleştirmesi ve yönetmesini sağlıyor. Diyelim bir okulda Tarih dersini alıyorsunuz. Bu dersle ilgili PDF formatında ders notlarına, videolara ve öğretmenlerin kaydetmiş olduğu ses dosyalarına ulaşabilirsiniz. Şimdiden bir çok okul iTunes U kullanmaya başlamış ve buradaki dersleri herkese açmış durumda. iTunes U uygulamasını hemen indirerek örneğin Oxford üniversitesinin derslerini izlemeye başlayabilirsiniz.

iTunes ile müzik dünyasını kökten değiştirmiş olan Apple’ın, iTunes U vizyonu ve uygulamaları da eğitim dünyasını kökten değiştireceğe benziyor. Eğitim kurumlarına dersleri dijitalleştirmek ve yönetmek için bir platform sunuluyor. Okullar, iPad, iPhone ve iPod kullanan öğrencilerine tüm dersleri dijital olarak sunabiliyor ve öğrenciler mekan ve zamandan bağımsız bir şekilde bu dersleri takip edebiliyor.

iTunes U uygulamasının önemli noktalarından biri de, PDF olarak yayınlanan ders notlarına öğrencilerin de kendi hatırlatma ve notlarını eklemelerine izin vermesi. Eskiden defter ve ders kitaplarına karaladığımız notları, iTunes U ile baloncuklar ekleyerek dijital olarak tutabiliyoruz artık. 

iTunes U iBooks ve iCloud ile entegre çalışıyor. Apple’ın geçen ay duyurduğu Textbooks kitapları uygulama içinden okunabiliyor, derslerle ilgili eğitim materyallerine yaptığınız değişiklikleri iCloud’a yükleyebiliyorsunuz.

iTunes U'ya eklenen notarın üniversiteler tarafından tescil edilen akademisyenler tarafınden ekleniyor.  Bu şu demek oluyor, bu içeriklere eğer bir ücret konacaksa bu ücreti üniversite ve akademisyenler belirliyor, dolayısı ile dünyanın dört bir tarafındaki üniversitelerinin eklediği pek çok içerik ücretsiz olarak sunuluyor.

@bunyaminsarac
bunyaminsarac@gmail.com

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.