ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı

YAZARLAR

2014'e dua...

Berna Uslu Kaya

23 Aralık 2013 Pazartesi 17:56
  • A
  • A

 

 

 

2004 yılıydı... Aralık ayının ilk günü. İlk kar düşüyor toprağa, bense okulun kantininden dışarı bakıyorum. Aklımda az evvel okula gelirken gördüğüm o çocuk var. Ayaklarında sadece bir çorap, üzerinde mont yok... Ben kabanımın içinde titrerken, onun ruhu üşüyor. Kaderi üşüyor, o güzel elleri üşüyor. İçimde tarifsiz bir acı, suçluluk duygusu ve utanma...

O anda tüm acziyetimle yazıyorum şu satırları, Osmanlıca kitabımın arkasına. İşte o şiir. Adı: Dua. 10 yıl evvelinin 10 yıl sonraya uzanan duası.

“Önümdeki sıfatları döküp

ardıma soru işaretleri takan

sonbahar rüzgarı

nihayet yağmuru üşütüp

karları serpiyor saçlarıma

 

avuçlarımda yaktığım nefesimle

dünyayı ısıtamam nafile

sözlerimde çizdiğim gözlerimle

ilkbaharı göremem nafile

 

çıplaklığında kavrulduğum sokak çocuklarının,

oyuncaklarını yakıp

ayaklarını ısıtamam nafile

 

annenizin rahminde

kış uykusuna yatın çocuklar

saklambaç oynadığını sanan kaderiniz

elma dese de

inanmayın çocuklar!”

 

2014’e az kaldı. Şimdiden parti planları hazır. Oteller, gece klüpleri aylar öncesinden rezerve. Yurtdışında yeni yıla girmek isteyenler, yine aylar öncesinden uçakları ve otelleri doldurdu. AVM’ler sanki ışıklı mabedler. Her yerde “Noel Baharı”, her yerde “karın altında, pamuktan yapma tabi, gülümseyen Noel Babalar. Sırtlarında bize verilmek üzere hazırladığı hediyeler.” Allah’ım insan başka ne ister. Bir yılbaşı ağacı da oldu mu...

Geçenlerde, Ankara’ya kar yağdığında nasıl sevindik. Biz sıcak evimizin sıcak balkonundan dışarıyı seyrederken nasıl da mutluyduk. Elimizde kahve, karın ne güzel yağdığını konuştuk uzun uzun. Sonra aklıma Cenap Şehabettin’in “Elhan-ı Şita” şiiri geldi. Yani “Kış Şarkısı”

 

“Karlar.. bütün elhânı mezâmir-i sükûtun,

Karlar.. bütün ezhârı riyâz-ı melekûtun...”

“Karlar... Sessizlik ilahilerinin ezgileri,

Karlar... Bütün melekler âleminin bahçelerinin çiçekleri”

 

2013 Aralık ayının son haftaları, her yerde kar... Her yer buz keserken, apartmanın birine bırakılan bir günlük kız bebek. Annesi bebeğini apartmanın ayakkabılığına bırakmış. Bebeğin üzerinde ince bir örtü... Örtünün içinde titreyen çıplak bir yavru... Yoruma mecal kalmıyor o anlarda!

Sokaklarda titreyen sokak cocukları... Kışın hangi “şarkısını” dinliyordur ki... Onların “Elhan-ı Şitası” “Jingle bells, jingle bells, jingle all the way! O what fun it is to ride in a one-horse open sleigh.” midir? Bir babası olmayan çocuklara Noel Baba bu yıl sahip çıkar mı ki? Adı bile olmayan bir günlük o bebek, anasının bedeninden yalnız 9 ay süren saltanatının bedelini bir ömür ödeyecek mi? İsmi ne olacak ki?

Evet, 2014 geliyor işte!

Van’da çocuklar üşüyor. Onlar üşürken tüm insanların ruhu da üşüyor. Adsız bebek, o da annesiz üşüyor. On yıl evvel sokakta gördüğüm çocuk büyümüştür... Onun o zaman üşüyen, donan umutları hangi mucizeyle buz çözmüştür ki, onun da kalbi onun gibi olanlara üşüyor... Suriye’den alınan binlerce mülteci kamplarda, genç yaşlı, çocuk... Hepsi donuyor!

Hayat ne tuhaf! Savaş çocuklarının da, sokak çocuklarının da seçme özgürlüğü yok! Benimse avuçlarımda ısınan nefesimi dünyaya salasım var. Oyuncakları yakasım, onların ayağını ısıtasım...

Kış Şarkısı... Oysa çocukların yalnız bir şarkısı olmalı kış geldiğinde. Çocukların elini ısıtma işini kardan adama devredenler, sonra da büyük servetlerinin gücü ile herkese kafa tutanlar... Gün gelir bir çocuğun hüznü, onun bir damla yaşı sizi de boğar! İçeriden dışarısı nasıl görünüyor? Bir yerlerde birilerinin çenesi titrerken ben üşüyorum dostlarım...

2014 işte... Burası Türkiye! On yıl evvelki, on yıl sonraki yılbaşı şarkımız aynı. Bu bizim kış şarkımız.

Herkese iyi yıllar. Hoşça bakın zatınıza...

 

YORUM YAZ
TOPLAM 2 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Elif Pala:12 Ocak 2014, Pazar 01:52

    Aynı duygular içindeyim.ruhuma tecüman oldun sağolsun

  • - Betül Coşkunyürek:24 Aralık 2013, Salı 22:54

    Canım kardeşim boğazım düğüm düğüm oldu yine yüreğine sağlık