ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Yeni ‘’Kıdem tazminatı’’ Fonu Düzenlemesi

Av. Zeki Onat

12 Kasım 2013 Salı 08:23
  • A
  • A


Hukuk devleti kuralları sosyo –ekonomik ilişkilerin nedensel sonucuyla elde edilen bilgilerin analizini yapmak suretiyle elde ettiği verilerin akıl aracılığıyla kuramsallaştırılması başka bir deyişle ‘’ toplumsal ihtiyaç’’ sonucu ortaya çıkar. Bu kuralları yapmak zorunda ve durumunda olan devleti yönetme kudretine sahip olan ‘’iktidarı elinde bulunduran güç’’ yani demokrasiyle yönetilen ülkelerde seçimle iş başına gelen partidir.
Kıdem tazminatı ‘’köleliğin karşıtı’’ bir anlayıştan doğmuştur. Eski üretim modelleri içerisinde üretimin temel unsuru olan insan önce ‘’çırak’’ sonra ‘’kalfa’’ ve son olarak ‘’usta’’ sıfatlarıyla maddi değerlerle orantılı olarak manevi anlamda insan olarak tatmin duygusuna erişirken bu durum yeni yüzyıl üretim modelinde yerini koruyamadığı gibi insanın manevi özelliğine ilişkin bir yer de bulamamıştır. Zira bir insanın 21.yy üretim modeli içerisinde ‘’manevi değer’’i yerle bir olmuş ve insan olmaktan kaynaklanan kişisel özelliklerinin bir değeri kalmamıştır. Bireyin ürettiği ‘’eşya’’ kadar kıymeti olmayışı kapitalizim anlayışının hakimiyetinin bir sonucudur. Bu kavram sermayenin hakimiyeti ile yeri gittikçe kesinkinleşmiş ve bu temel kapitalist fikir; insanın en temel hakkı olan ‘’biricikliği’ne aykırı durumu ‘’kıdem tazminatı’’ ile insanın kendisine değer vermek suretiyle bir nebze olsun giderilmeye çalışılmıştır.
Yüz yıllık tarihinde kapitalizmin kuramsalşatırdığı yeni üretim anlayışı zinciri içinde temelini ve özünü oluşturan kavram ‘’insan’’ olmaktan çıkarılarak onun yerine ikame edilen ‘’’kıymetli ve değerli üreten birey ’’ ve hatta ‘’ kapitalizmin icat ettiği üretim zincirinde her işi her birey yapar’’ anlayışının yerleşmesi sonucu insanın ‘’biricikliği’’ne dair verilen taviz kıdem tazminatı olarak yerini bulmuş ancak bu yüzyılın sonunda bu anlayışın yeni bir takım arayışlara girmek zorunda kalması söz konusudur.
Üzücü olan bütün bunların batı kültürü kaynaklarından ‘’kes kopyala yapıştır’’ zihniyeti içerisinde alınarak uygulamaya binbir ayak oyunuyla geçirmeye çalışan bir zihniyetin ‘’milli model’’ sunumuyla en zeki insanımızdan en sıradan insanımıza kadar kafasının karıştırılarak karmaşık bir bilmece haline dönüştürülmesidir.
Oysa basit ve yalın haliyle kapitalizmin hayatımızın en ince ayrıntısına kadar şekillendirme hakimiyetini yaşamak zorunda kalıyoruz. Dünya artık global bir yapılanma içerisinde ve ülkemiz bu durumdan kültürel hakimiyet sağlayamadığı içinde çıkamamaktadır. Dış dünya bizi şekillendirirken ‘’21.yüzyılın kölelik anlayışı ‘’kıdem tazminatı’’ düzenlemesiyle ülkemizde yerini almak üzere.
Hiçbir hukuk devletinde yandaş medyaya yeni getirilmek istenilen düzene ait bilgiler sızdırılmak suretiyle kamuoyunun algısı bu denli yönetilmemişken bugün Çalışma Bakanı ellerinde 10 gün içerisinde bir metin olacağını ileri sürmesini hayret endişe ve şaşkınlıkla dinledik. Peki duyarlı bri bakan olarak bir aydır gazetelerde çıkan metin elde etmelere dair sağduyulu ve çözüm üreten anlayışınız neden devreye girmedi ? veya gerçek amacınız nedir ?
Bir ülke düşününki hak ve özgürlüklerin teminatı yasalar ve ‘’hukuk nizamı’’ değil de ‘’ Başbakan’’ veya ‘’ilgili Bakan’’ kendisinin olduğunu söylesin ve siz de O’na inanasınız. Sadece kıdem tazminatı değil bu ülkede hangi konuda ne şekilde değişiklik yapılacağının tek habercisi ‘’muhafazakarlık’’ kavramları olsa gerek. Gerçekten muhafazakar olsalardı gam yemezdik.
 

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.