ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Yapılandırılan borçlar için son ödeme günü

Av. Zeki Onat

30 Haziran 2011 Perşembe 14:23
  • A
  • A

6111 sayılı yasadan faydalanarak sosyal güvenlik borçlarını yapılandıran vatandaşların; taksitle ödemeyi kabul etmiş olanlar için 30.06.2011 yani bugün ilk taksitlerini ödemesi için, peşin ödeme seçeneğini tercih etmiş olanlar için ise borcun tamamını ödemeleri için bugün mesai bitimine kadar ödemeleri gerekmektedir.

Tüm kamu bankaları ve veznesi bulunan sosyal güvenlik il ve merkez müdürlüklerinde ödeme yapabilecek olan vatandaşlarımızın gerek taksit miktarını ve gerekse peşin ödeme miktarında belirtilen tutarın altında ödeme yapmış olmaları halinde yükümlülüklerini ihlal etmiş sayılacakları için özellikle dikkatli olmalarını belirtelim. Zira bir takvim yılı içerisinde iki defa yükümlülüklerini ihlal etmeleri halinde 6111 sayılı yasa ile sağlanan imkanlar ortadan kaldırılarak borç eski haline dönüştürülmesi söz konusu olmaktadır.

Özellikle borçlarını taksit ile ödemek isteyenlerin çoğunlukla sordukları sorulardan biri ‘’borcumu kredi kartı ile ödeyebilirmiyim ?’ sosyal güvenlik kurumuna olan prim borçlarını sigortalılar kredi kartı kullanarak ödeyememektedirler. Ancak çalışılan bankayla yapacakları bir anlaşma ile düzenli olara karttan ödeme yapılması talimatı verebilirler. Bu durum hem cari ay prim ödemeleri için olabileceği gibi yapılandırılmış olan geçmiş borçları içinde söz konusu olabilir.

Bu arada özellikle belirtelim ki peşin ödeme seçeneğini tercih etmiş olan borçlu sigortalılar şayet ödeme imkanı bulamıyorlar ise yine bugün son gün olduğunu unutmadan sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya merkez müdürlüklerine müracaat ederek taksitli seçenek haklarını kullanabileceklerdir. Taksitle ödeme sırasında yine peşin seçeneği tercih edilmek üzere borç üzerine gelecek olan Tefe / tüfe faiz farkını ödemeden kalan taksitlerini de faizsiz ödeyebileceklerini bir kez daha hatırlatalım.

Saygılarımla bol kazançlı günler.

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.