ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Teşvikte Son Düzenlemeler II

Av. Zeki Onat

20 Temmuz 2011 Çarşamba 11:23
  • A
  • A
4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 7 nci ve geçici 9 uncu maddelerinde öngörülen işveren hissesi sigorta prim desteklerinin uygulama süresi ve uygulama şekliyle ilgili değişiklikler yapılmıştır.

Kısaca belirtecek olursak 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 7 nci maddesinde
‘’18 yaşından büyük 29 yaşından küçük erkekler ile, yaş sınırlaması olmaksızın 18 yaşından büyük kadınların 01.07.2008 ila 30.06.2010 tarihine kadar son altı aylık çalışan sayısının ortalaması göz önüne alınmak suretiyle ilave olarak işe alınan işçiler için bildirilen aylık prim ve hizmet belgesinde işveren hissesine tekabül eden kısmın ilk yıl tamamı ve takip eden yıllarda %20 azalan oranlarla işsizlik sigortasından alt sınırdan olmak üzere 5 yıl süre ile karşılanmasını öngören düzenleme’’

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 9 uncu maddesi ise ‘’31.12.2012 tarihine kadar son üç aylık dönemde istihdam edilen çalışan sayısına ilave olarak işe alınan işçiler için bildirilen aylık prim ve hizmet belgesinde işveren hissesine tekabül eden kısmın işsizlik sigortasından alt sınırdan olmak üzere karşılanmasını öngören düzenleme ‘’ olup

Her iki teşvikte de ilk düzenlemede başkaca teşviklerden yararlanırken işverenlerce tercih yapılmak suretiyle isterlerse bu teşviklerden birini tercih edebilecekken 6111 sayılı yasa ile getirilen düzenlemede :


2011/Mart ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden başlamak üzere, aylık prim ve hizmet belgelerini geçici 7 nci madde kapsamında ya da geçici 9 uncu madde kapsamında gönderen işverenler, kendileri tarafından ödenmesi gereken prim tutarlarını yasal süresi içinde ödemedikleri veya eksik ödedikleri takdirde, işveren hissesi sigorta prim desteğinden ilgili dönemde yararlanamayacaklardır.

- Yasal ödeme süresi geçmiş prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması halinde, öncelikle 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde öngörülen beş puanlık prim desteğinden, ardından 4447 sayılı Kanunun geçici 7 nci veya geçici 9 uncu maddesinde öngörülen destekten,
- Yasal ödeme süresi geçmiş prim ve idari para cezası borcunun bulunması halinde ise, yalnızca 4447 sayılı Kanunun geçici 7 nci veya geçici 9 uncu maddesinde öngörülen destekten, yararlanılabilecekleri öngörülmüştür.

4447 sayılı kanunda ayrıca geçici 10. maddede yapılan bir değişiklik söz konusu olup bu düzenleme ile getirilen hükümleri bir sonraki yazımızda paylaşacağımızı belirtelim.
‘’kıdem tazminatı’’ konusunda yazılı ve görsel basında çıkan son haberlere ilişkin bir çalışma içerisinde olduğumuzu belirtelim, en kısa zamanda okurlarımızla konunun teknik ve tarihsel gelişimini paylaşmayı umut ediyoruz.

Her şeyden önce sağlıklı ve mutlu yarınlar diliyorum

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.