ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Sosyal Güvenlik’te prim gelirlerini artırmak

Av. Zeki Onat

22 Mart 2012 Perşembe 12:11
  • A
  • A
Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalılardan topladığı primlerle çalışanlara sağlık açısından bir güvence sağlamanın yanında yine çalışanların geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlamak için çalışma gücünü kaybettiklerinde bir gelir elde edebilmelerini ve bu gelirle hayatlarını devam ettirebilmelerini temin etmektedir.

Bunun için en önemli araç primlerdir. Toplanan primler ile ‘’amaçların’’ gerçekleştirilmesi, başka bir deyişle vatandaşın memnuniyetini sağlanması hedeflenir. Bu ise eldeki verilerin değerlendirilmesiyle şekillendirilen ‘’sosyal güvenlik politikaları’’ ile mümkündür.

Bir yandan prim gelirlerinin artırılması için çalışılırken; vatandaşa sağlanan sosyal yardımların nitelik ve nicelikleri yeni verilere göre hak ve yükümlülük dengeleri sağlanmak suretiyle yeni düzenlemeler getirilir.

Kayıtdışı çalışma ülkemizin en önemli sorunlarından biridir. Kayıtdışı çalışma, çalışmanın bildirilmemesi şeklinde olabileceği gibi çalışmanın gerçek ücret ve çalışma gün sayısı üzerinden eksik bildirim şeklinde de karşımıza çıkmaktadır.

İşçi ve işveren bazen karşılıklı anlaşmak suretiyle ve bazen işverenin kamusal yükümlülüklerinin artmasını engellemek için işçiden habersiz olarak veya iş bulmak zorunda olan işçinin mecburiyetinden istifade edilerek bu tür uygulamaya gittikleri bilinen bir gerçek.

Sosyal Güvenlik Kurumu ise Avrupa Birliğinden sağlanan mali katkılarla ‘’kayıt dışı İstihdamı önleme’’ ye yönelik bir proje ile mücadelesini daha etkin bir şekilde sürdürmektedir. Bu kapsamda ‘’sektör incelemeleri’’, ‘’çalışanın işe giriş bildirgesi gönderebilmesi’’ ‘’ALO 170’’ ihbar hattı gibi uygulamaların yakın zamanda yürürlüğe konulduğunu görmekteyiz. Diğer taraftan işverenlerin kayıtlı işçi çalıştırmaya yönelik ‘’teşvik’’ uygulamaları önemli katkılar sağlamıştır.

Ancak bu düzenlemelerden sağlanan net faydanın ölçülmesine yönelik olarak sosyal yapıya uygun, bilimsel analizlere dayalı yeni yapıların kurulması gerekmektedir. Zira günlük çalışma hayatı içerisinde temel ihtiyaçların karşılanması için verilen ücret ve sağlanan yardımlar arasında orantısızlık olduğu müddetçe ‘’kayıtdışı’’lık sosyal güvenlik kurumunun ve hatta ülkemizin temel sorunlarından biri olarak devam edecektir.

‘’Hizmet akdi’’ karşılıklı rıza ile kurulan bir akit olması ve ücretlerin serbestçe taraflar arasında belirlenebileceği iş hukukunun temel ilkelerinden biri iken, hizmetlerin belirli sınıflara ayrılarak yine belirli ölçülerde ücret öngörüp bunun üzerinden prim almaya çalışmak kayıtdışılıkla mücadele(!) açısından nasıl sonuçlar doğurur hep birlikte göreceğiz. Ancak Hukuk kurallarının bağlayıcılığının fen bilimlerinin temel kurallarıyla eşdeğer bir zorunluluk doğurduğunu unutmadan yeni düzenlemeler ile daha fazla sosyal yardım ve imkan sunan bir toplum olma umudumuzu koruyoruz.

‘’Çalışan 5 milyon kişinin primlerinin eksik gösterilmesi(!) karşısında SGK tarafından aylık prim ve hizmet belgesinde yapacağı yeni düzenlemeler ile bunların takibini yapacağını ve bu düzenlemenin 2012 sonlarında hayata geçirileceğini’’ haberlerini görünce kendimizce konuya değinelim istedik.

Sağlıklı ve mutlu yarınlar dilerim.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.