ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

Sosyal Devlet

Av. Zeki Onat

07 Ocak 2013 Pazartesi 15:28
  • A
  • A

 

"Sosyal devlet, sosyal adaletin, refahın ve güvenliğin gerçekleşmesini sağlayan devlettir. Sosyal güvenlik kuruluşları, çalışanların geleceğine ilişkin güveni sağlamak durumundadır. Bu sağlanamadığı takdirde sosyal güvenlik kavramından da bahsedilemez. Bu nedenle, sosyal güvenlik sisteminde yapılan değişikliklerin hukuk devletinde olması gereken hukuk güvenliğini zedelemeyecek biçimde adil, makul ve ölçülü olması zorunludur.’’

Hukuk Genel Kurulu’nun 2010 yılında bir dava ile ilgili olarak verdiği karar içerisinde zikredilen ölçü veya ölçüler içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumunun ‘’ sosyal devlet ilkesinin gerçekleştirilebilmesi için sosyal sigortacılık faaliyetinin sürdürebilmesine ve diğer yandan istihdamın korunmasına, geliştirilmesine, yaygınlaştırılmasına ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine yardımcı olmaya yönelik’’ kurallar getirmesi gerekmektedir.

Bu sayılanlar bir hukuk devletinde sosyal güvenlik kurumunun anayasası olarak tanımlayabileceğimiz ölçüleri ifade etmektedir. Ve yapılacak yeni düzenlemeler de ‘’Sigortalıların sosyal güvenlik kuruluşlarından yararlanma koşullarının iyileştirilmesi bu bağlamda adı geçen kuruluşlara mali katkıda bulunulması amacı’’ ön plana çıkarılması gereken amaç olması gerekmektedir. 

İşverenlere istihdamı artırmak için ‘’teşvikler’’ yoluyla sağlanan yardımlar; Sosyal Güvenlik hizmetinin kalitesini artırmak (!)adına tahsil edilen primlerin \%5 ne kadar harcama yetkisinin arkasına sığınıp ‘’sosyal güvenlik uzmanı’’ adı altında yurtdışına eğitim için gönderilen kişilerin, gidilen bölgenin birkaç fotoğrafı eşliğinde lise eğitimi düzeyinde kitaplarda bulunan bilgileri il müdürleri toplantısında sunmaları olmadığı çok açık olarak görülmektedir.

Ne yazık ki sosyal güvenlik hakları açısından vatandaşına ‘’git hakkını mahkemede ara’’ ‘’mahkeme kararı olmadan bu konuda bir şey yapamayız’’ sözlerini çalışan memuruna söyleten ve vatandaşı ile sürekli çekişme halinde olmayı yadsıyan devlet millet ilişkisi olan bir toplumda yaşıyoruz.

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.