ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

SGK Prim Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması

Av. Zeki Onat

16 Mart 2011 Çarşamba 12:47
  • A
  • A
Son günleri oldukça meşgul eden ve sosyal hayatta ‘Torba Yasa’ olarak bilinen 6111 sayılı kanunla yasal mevzuatımızda var olan birçok kural değiştirilmek suretiyle yeni düzenlemeler getirilmiştir.

243 maddeden oluşan bu yasanın getirdiği yeni düzenlemelerden sosyal güvenlik hayatına ilişkin olanlar yazı konumuzu oluşturmaktadır. Ancak uzun zamandır konunun medyada yer alması ve birçok görsel medyada ‘reyting’ uğruna halkın farklı yönlendirildiğini ve ortaya çıkan bu algı farklılığının ise işlemleri yapacak olan memurlarla vatandaşı karşı karşıya getirdiğini görmekteyiz.
Hal böyle olunca var olan hukuksal düzenlemeleri doğrudan anlatmak yerine yanlış anlaşılmaları ortadan kaldıracağını düşündüğümüz açıklamalarla 6111 sayılı kanunu’nun sosyal güvenlik açısından getirmiş olduğu yeni düzenlemeleri paylaşmayı uygun gördük.

Öncelikle 4- b sigortalıları olarak tanımlanan eski ifadeyle Bağ-Kur sigortalısı olan kendi nam ve hesabına bir iş yeri işleten sigortalılarımızın dikkat etmesi gereken önemli bir hususu ifade edelim.

4-b sigortalıları 5510 sayılı yasa ile yasanın yürürlüğe girdiği 01.10.2008 tarihine kadar hiç tescil ettirmemişler ise bu kanun yürürlüğe girdikten sonra iki yıl içerisinde tescil edilmemeleri halinde sigortalılıklarının düşeceği geçici 8. maddesinde hüküm altına alınmıştır.
Bu sebeple geçmiş yıllara ait 4-b sigortalılığı gerektiren faaliyetleri olanlar şayet hiç tescil edilmemişler ise 6111 sayılı kanundan faydalanarak prim borçlarını ödemek suretiyle hizmet kazanmak istediklerinde, sigortalılıklarını en fazla 01.10.2008 tarihine kadar tescil ettirebileceklerdir. Bu yönüyle her ne kadar 6111 sayılı yasa sigortalılığın geriye doğru kazanılması adına 4-b sigortalıları için avantaj sağlamış görünse de bu kazanımın sınırlı olduğu görülmektedir.

4-a sigortalısı olarak ifade edilen hizmet akdi ile çalışanlar için ‘’borçlanma’’haricinde hiçbir şekilde geriye doğru hizmet satın alma imkanı vermemektedir. Bu borçlanmaların nelerden oluştuğunu ise ayrı bir yazı ile yine paylaşmaya devam edeceğiz.

Sağlıklı huzurlu günler dilerim
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.