ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

SGK da Yaş Düzeltilmesi

Av. Zeki Onat

15 Haziran 2012 Cuma 11:59
  • A
  • A

Sosyal Güvenlikte ‘’Yaşlılık ve ölüm sigortaları’’ndan aylık bağlanmasına ilişkin haklardan yararlanmak için sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş 5510 sayılı kanunda öngörülen önemli bir koşuldur. Yaş koşulu, yaşlılık aylığına hak kazanılması yönünden önem taşıdığı gibi, ölen sigortalının geride bıraktığı aile fertlerine bağlanan gelir ve aylıkların hangi yaşa kadar ödeneceğinin belirlenmesinde de etkilidir.

5510 sayılı yasa ya göre Sosyal güvenlik Kurumunca iş ve işlemlere esas alınan yaşlarla ilgili olarak

İş kazasıyla meslek hastalığı halinde, hak sahiplerine bağlanacak gelirlerin hesabında, iş kazasının olduğu veya meslek hastalığının hekim veya sağlık kurulu raporu ile ilk defa tespit edildiği tarihte nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihleri esas alınır.

Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ilişkin yaş ile ilgili hükümlerin uygulanmasında, sigortalıların, mülga 5417, 6900, 506, 1479 ve 2926 sayılı kanunlar ile 2925 ve 5434 sayılı kanunlara, 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesine tâbi sandıklara veya 5510 sayılı Kanuna göre ilk defa malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tâbi olduğu tarihte, nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihleri esas alınır.

Ölüm sigortası uygulamasında hak sahibi çocukların yaşları da, sigortalının 5510 sayılı Kanuna veya mülga kanunlara İlk defa malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tâbi olduğu tarihte, nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihleri esas alınır. Ancak, sigortalının çalışmaya başlamasından sonra doğan çocukların, nüfus kütüğüne ilk yazılan doğum tarihleri esas alınır.

Sigortalı ve hak sahiplerinin; İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından gelir tahsisi ile vazife veya harp malullüğü aylığı bağlanmasında peşin sermaye değerinin hesabında, iş kazasının olduğu veya meslek hastalığının ilk defa tespit edildiği, Malullük, vazife veya harp malullüğü, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ilişkin yaş ile ilgili hükümlerin uygulanmasında sigortalı veya hak sahibi çocuklarının Kanuna, Kanunla yürürlükten kaldırılmış kanunlara veya 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun Geçici 20 nci maddesine tabi sandıklara göre ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına tabi olduğu, tarihten sonraki yaş düzeltmeleri dikkate alınmaz. Bu durumda, mahkeme kararlarında; Sigortalılık süresinin başlangıç tarihinden sonra yaş tashihi (düzeltilmesi) yapılmışsa, sigortalılık süresinin başlangıç tarihindeki doğum tarihi (asıl) esas alınır.

5510 sayılı Kanunun 57.nci maddesi, sonradan yapılacak yaş düzeltmelerinde, kötü niyetli girişimleri önlemek amacıyla sigorta kolları için yaşın hesabında yukarıda belirtilen doğum tarihlerinin esas alınacağını hükme bağlanmıştır.
SGK'nın resmi uygulamalarına konu yukarıdaki belirleyici hükümlere göre, Yargı kararları ile yapılan ve ilk işe giriş tarihinden sonraya denk gelen yaş ile ilgili düzeltmelerin referans alınmamaktadır. Bu durum ‘’Hukuk devleti’’ hükümleriyle ne kadar bağdaşmaktadır.? Veya başka bir soru soracak olursak yerel mahkemeler gerçekten çok kolay mı yaş değişikliğine karar verebilmektedirler?
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.