ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Prim Affı mı? Ödeme Kolaylığı mı?

Av. Zeki Onat

01 Kasım 2010 Pazartesi 12:30
  • A
  • A
Birkaç aydır vatandaşların vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumuna olan prim borçlarının affı ile ilgili olarak bir beklenti ve bu beklentiler doğrultusunda yeni bir yasal düzenleme beklentisi mevcut. Yazılı ve görsel basında sıkça işlenen ve bir nevi kamuoyu beklentisini yansıtan bu haberler ile bu hafta içerisinde Meclise sevk edilmesi beklenilen ‘’prim borçlarının yapılandırması’’na dair yasa teklifi beklentilere ne kadar cevap verebilecek?

Öncelikle belirtmek gerekir ki telaffuz edilmeye başlandığı andan itibaren vatandaşlarımız söz konusu borçlara dair ödemelerini çok ciddi bir şekilde ertelemeye büyük bir beklenti içerisinde ‘’acaba lehimize bir şey olur mu ?’’ sorusunu ifade etmeye başlamışlardır. Yazete’miz yazarlarından Ahmet Turgut’un son birkaç hafta konu ettiği ‘’sosyolojik değerlendirmeler’’de de görüldüğü üzere bugünkü toplumsal davranış ve kalıplarımızda geçmişten gelen alışkanlıklar bilerek veya bilmeyerek farkında olarak veya olmayarak genetik kodlarımızda yer edecek kadar derinleşmiştir.
Toplum olarak geçmiş zamanda padişahın veya bugün ise devletin ‘’ulufe ‘’ dağıtması alışkanlığımızın hala devam ettiğini söylemek ve bugün konuşulan ‘’af’’ kavramına yüklediğimiz anlam ve o anlam etrafında oluşturduğumuz ‘’beklenti’’ üzerinde de bu değerlendirmeyi yapmak yanlış olmayacaktır. Yazılı ve görsel basın ve iletişim organları da zaten bunun bir ‘’af’’ olduğunu ifade etmekle beklentinin çıtasını istemese dahi yukarı çekmektedir.

Konuya geçmiş yıllarda çıkarılan borç yapılandırmalarına dair yasalara bakıldığında Sosyal Güvenlik Prim borçları için belirli başlı noktalar ön plana çıkmaktadır.

Öncelikle prim borçlarının silinmesi söz konusu değildir. Ana para niteliğindeki prim borcuna uygulanan gecikme zammının, prim borcunun tamamının veya bir kısmının peşin ödenmesi halinde gecikme zammı veya cezanın peşin ödeme nispetinde indirime tabi tutulması söz konusudur.

Belirli dönemi içeren borçlara getirilecek olan bu ‘’ödeme kolaylığı’’ özellikle söylentinin çıktığı tarihe kadar olan dönemle sınırlı olmuştur. Bir başka deyişle ‘’af ‘’ çıktı sonra öderim şeklindeki bir düşünce geçmiş uygulamalara bakıldığında doğru bir düşünce olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Yasa tasarısının bu hafta meclise gelmesi bekleniyor. Yasallaşacak metin üzerinden konuyu okuyucularımızla ayrıca ve detaylı olarak paylaşacağımızı ayrıca ifade etmiş olalım.

Sağlıklı mutlu huzurlu günler dilerim.

Okuyucu Soruları

‘’Misafir’’
1985 yılına ait vergi kaydınıza istinaden Bağ-Kur sigortalısı yani 4-b sigortalısı olarak tescilinizin yapılmış olması gerekirdi. Doğum tarihinizi belirtmemenize rağmen 1985 yılında 18 yaşını doldurmuş iseniz emeklilik yaşınızın hesaplanmasında bu tescil tarihiniz esas alınacağı için sizin lehinize avantaj oluşturacaktır. Ancak 2000 yılından geriye doğru tescil talebini kurum yayınladığı bir genelge ile yapılamayacağını belirtmiştir. Öncelikle bağlı olduğunuz il müdürlüğüne müracaat ederek talepte bulunmanız, devamla da mahkemeden tescil talebinde bulunmanız mümkündür.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.