ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Özel Sağlık Hizmet Sunucuları MI ?

Av. Zeki Onat

04 Ekim 2012 Perşembe 15:50
  • A
  • A
Özel Sağlık Hizmet Soyguncuları MI ?

Yazılarımızı takip edenler bilir. Biz buradan çok defa yetkililere seslenerek vatandaşın, sağlık sunucuları olan ‘’özel hastaneler’’ tarafından soyulmasına artık müdahale edilsin ve yakın takibe alınarak mevzuatta var olan ‘’uyarı’’, ‘’para cezası’’ ve ‘’sözleşmenin geçici olarak askıya alınması’’ cezaları gerçek anlamda uygulansın.

Cezaların gerçek amacı olan ‘’caydırıcı’’lık yönü ortaya çıkarılsın. Oysa bu soyguna yetkililerin sessizliği ve hatta ‘’hiçbir müdahalede bulunma niyetlerinin olmayışı’’ halleri devam etmektedir.

Vatandaşlardan aldığımız şikayetler bizi dahi usandırmışken yetkililerin bu sessizliğine anlam vermek hakikaten zor. İşte size bir örnek bir hadise;

Vatandaşın hastaneye gitmesini müteakip en az 40.-TL muayene ücreti adı altında ücret alındıktan sonra sivilcelerinden rahatsız olan bir vatandaşın kan tahlili için 10.-TL, karaciğer tahlili için 20.-TL olmak üzere toplam 70.-TL ücret alınması yetmiyormuş gibi hiçbir şekilde fatura veya fiş düzenlenmemesi soygunun vergi ayağına dair de ayrı bir şekil almasını sağlamaktadır.

Es kaza geri dönüp fiş veya fatura istediğinizde ise bin bir dereden getirilen oyalama taktikleri sonrasında elinize verilen fiş de ‘’uzman hekim muayene bedeli’’ 16.-TL ve ayrıca ‘’özel hizmet bedeli’’ adı altında ise 12.-TL olmak üzere 28.-TL bedel yazacaktır. Oysa vatandaştan alınan 70.-TL dir.

Aradaki farkı sorduğunuzda ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınan 12.-TL bedelin faturasını veremeyecekleri yönünde bir beyanla karşılaşılmaktadır.

Son günlerde avuç içi tarama yöntemiyle sigortalıların tedavisinde sanal tedavilerin maliyetini indirmeye çalışmaktadır. Gerçek kişilerin tedavilerinin yapılıp yapılmadığının denetimini sağlamaya çalışan Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri ciddi yatırım gerektiren avuç içi tarama yöntemiyle hangi kişi veya kuruluşlara kaynak aktaracak bilinmez ancak bundan önce vatandaşın sağlık konusunda soyulmasına dur demeyi bilmeli özel sağlık hizmet soyguncularına karşı yerinde denetimleri sağlayacak aktif çabayı sarf etmelidir.


YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.