ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Oyunculuk ve Devletcilik

Av. Zeki Onat

02 Ağustos 2012 Perşembe 14:40
  • A
  • A
24.07.2012 Tarihli sosyal güvenlik Kurumunun yayınladığı Sanatçıların Sosyal Güvenliğine dair uygulama esaslarını içeren genel yazı ile ilgili olarak çok ilginç gelişmeler olduğunu görüyoruz.
Öncelikle belirtmek gerekir ki konunun etrafında kümelenmiş sosyal tarafların ve bu olaylara çözüm getirmek (!) isteyen kişi veya kuruluşların olayları çözmekten ziyade kendi istediklerinin olmasını arzuladıkları ve bir tür kişisel yarış içinde olduklarını görüyoruz.
Oyuncular sendikası sosyal güvenliğinin sağlanması için verdiği mücadelede sınıfta kalmıştır. Oyuncuların eline 10 günden az çalıştıklarına dair sözleşmeleri tutuşturup yapımcılara imzalamak zorunda olduklarına dair yüklemeler yaparak her iki grubu karşı karşıya getirmiştir. Oysa sosyal tarafları toplayıp bu konuyu masa başında bilimsel yöntemlerle çözmeyi deneyebilirlerdi. Bu yönüyle oyuncular sendikası 20. yy sendikacılık anlayışından bir nebze olsun gelişip düşünce olarak ilerlemediği büyüklerinin(!) yolundan gittiği görülmektedir.
Sosyal Güvenlik Kurumu sanatçıların sosyal güvenliğinin sağlanması ile ilgili olarak öncelikle gider makbuzlarından prim kesintisi yapılması gerektiğini ileri sürerek ne kurum kimliğine ne de Hukuk Devleti’nin önemli bir yapı taşı olmasına yakışmayacak acemilik ve işgüzarlıkla hareket etmiş ve konuyla ilgili olarak teftişlere başlamıştır. Teftiş her zaman yapılabilir ancak bu sefer yapılan iş teftişten öte dolduruşa gelmiş bir operasyon olmasının yanında bir hesap alma(!) işi olduğu açıkça görülmektedir.
Yapımcılar için ise bu süreci çok iyi yönetemediklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü bir deli kuyuya taş attıktan sonra kırk akıllı/yapımcı çıkartmaya çalışırken kendilerinden beklendiği kadar profesyonel olmadıkları kamu görevinden emekli bir takım kişiler tarafından yönlendirildikleri, bu kişilerin ise en az ceza ile kurtulmak için kendilerince hesap ve kitap(!) yaptıkları görülmüştür. Yapımcılar birliğinin birlik olmaktan ziyade herkesin birbirini kolladığı bir organizasyon resmi vermesi sendika karşısında daha çok yol alması gerektiğini göstermiştir.
Ve son olarak kamu da görev yaparken bu köşeden birçok defalar yazdık ‘’tez elden çözümler üreten’’ bir büyüğümüz bir sözüyle yığınları devlet dairelerine döker ve kamuda zor günlerin yaşanmasına çok defa sebebiyet verirdi. ve benzer durumu bu sefer kamu görevinde olmadığımız zaman diliminde de görüyoruz. Değişen çok bir şey yok diyebiliriz. Ancak birkaç ciddi fark veya farklarla… Öncelikle toplumsal yığınları kışkırtma ve eksik bilgi ile konuyu yönlendirme konusunda ki uzmanlığından dolayı her zaman için şapka çıkartmak gerekmektedir.
30.07.2012 tarihli yazısında belirttiği üzere ‘’bir kısım yapımcılar Sosyal Güvenlik Kurumuna ücretsiz kamu spotunda yayınlanmak üzere sigortalılığın önemini anlatan kısa metrajlı çekimler’’ de yapabilir. Bazı yapımcılar bu duruma daha az ceza yemek için çanak tutmuş olabilirler. Ancak ortada ‘’mağdur bir oyuncu kesimi doğmuş ve kurum bunları cezalandırıp yapımcıları desteklemiş gibi bir sonuç doğmuş’’ yorumunu uzmanlık alanında tez elden yeni bir rekor olarak değerlendirmek gerekir. Çünkü defalarca yazdık Hukuk kuralları içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu doğru olanı zor da olsa bulmuştur.

Ancak tüm bu olay bize göstermiştir ki özellikle bazı kamu görevlileri televizyonda görünmekten aldıkları hazla yani bir başka deyişle kendi kişisel tatmin duygularıyla kamu görevini birbirine karıştırmaktadır. Eğer bir bünyede kamu görevi ile kişisel tatmin (!) ki bu maddi veya manevi olabilir yer değiştirmeye başlamışsa nerede ve nasıl duracağını kim belirleyecek ve nasıl durduracak, durdurulacak… ? Bir fikrin taassubuyla bizimkiler yapmaz koruma zırhı ne zamana kadar bu kişileri hukuka aykırı davranışlarının irdelenmesinden alıkoyacak…? Bizden olmayanlar nasıl olsa bizden olmadıkları için hırsızdırlar düşüncesini hangi manevi mertebede terk edeceğiz…? Göreceğiz…
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.