ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Müjde kıdem tazminatı fonunuz oldu (!)

Av. Zeki Onat

12 Mart 2013 Salı 00:58
  • A
  • A

Son derece gizli tutulan ve sadece sınırlı sayıda akademisyenin görüşleri alınarak hazırlanan kıdem tazminatı fonu yasa taslağı… Yine sadece belirli bir kesime sızdırılarak o kuruluşların veya kişilerin reytingi üzerinden oluşturulan kamuoyu… daha önceki yazılarımızda ifade ettiğimiz ‘’iktidarın davranış örüntüsü’’ kurbağanın suyunun yavaş yavaş ısıtılması ve en önemlisi ‘’bizden olanlar’’ ve ‘’bizden olmayanlar’’ ayrımıyla iktidar oyununu gözler önüne sermeye devam ediyor.

2003 yılında yürürlüğe giren 4857 sayılı yasa (ki bu yasa mevcut iktidar döneminin öncesinde hayli tartışılarak hazırlanmıştır) haricinde sosyal güvenlik ve iş hukukunda yapılan tüm yeni düzenlemeler (ki bunların birçoğu daha önceki yazılarımızda yer yer belirttiğimiz üzere olumlu olmakla birlikte eleştirilecek birçok yönlerinin olduğu düzenlemelerdir); ya bir torba yasanın içinde eskilerin deyimiyle ‘’cambaza bak’’ denilerek bir yere bakmaya odaklanmış vatandaşın hakları elinden alınmak suretiyle gerçekleştirilmiş ya da ‘’cambaza bak’’ demeye dahi ihtiyaç duyulmadan apar topar kavga gürültü meclisten geçirilen düzenlemelerden oluşmuştur.

Tabi ki öncesinde zeminin hazırlanmasına yönelik düzenlemeler ayrı bir değerlendirme konusudur. Son on yılda devletin kamu kurumlarında verdiği hizmetlere yönelik olarak birçok alanda ‘’Hizmet satın almak’’ suretiyle devamlılığı sağlaması ‘’taşeron işçileri ordusu’’nu yaratmıştır. Şimdide bu taşeron işçilerin haklarını onlara vermek için(!) ‘’Kıdem tazminatı Fonu’’ kurulmasının zamanı ayarlanmaktadır.

Yeşil kartların Sosyal Güvenlik Kurumuna devri olarak yazılı ve görsel basında işlenen ve aslında ‘’çalışmasanız da devlete sağlık için prim ödemek zorunluluğu’’ olarak uygulanan düzenlemenin vatandaş tarafından ne kadar olumlu algılandığını ancak ferdi çıkışlarda ve öfkelerde görebiliyorsunuz.

Ancak bu sefer kıdem tazminatı fonu ile getirilecek olan düzenlemede işçilerin 30 günlük ücreti üzerinden hesaplanan yıpranma bedelinin 15 gün üzerinden hesaplamaya esas alınarak düşürülmesi; en önemli hak kaybını oluşturacak kalemidir. Bu düzenleme ‘’Ben yaptım oldu’’ anlayışından öte sonuçları olabilecek ve iktidarının ‘’kurbağanın suyunu ısıt’’ırken çok daha dikkatli olması zorunluluğunu doğurmaktadır. Zira önümüzdeki yıl seçim yılı…Zaten taslağın gizli tutuluyor olması ve ülkeyi yönetenlerin ara ara ‘’taşeron işçisi kardeşlerim merak etmesinler’’ duygusalında yapılan çıkışlar sosyal taraflarla yapılan görüşmelerin(!) verilen emirleri yerine getirdiğini göstermektedir.

Yaz aylarında ‘’Kıdem tazminatı fonu’’ muz(!) oldu müjdeler olsun diyebilme şansımız hayli yüksek ancak ‘’olay ve işlerin ele alınış biçimi’’ ne dair ortaya konulan örüntü, devletin ve milletin varlığına dair konularda yapılanlarla bir arada düşünülünce çok daha ciddi kaygı uyandırıyor. Bu cümleyi yazdığımızda ise ‘’siz niyet okuyorsunuz’’ tepkisiyle karşılaşabilir hatta din ve millet düşmanı, vatan haini ilan edilme ihtimali aklımıza kalbimize gelmiyor değil.

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - ezilen taşoron:01 Ekim 2013, Salı 13:15