ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Kredi Kartıyla Prim Ödeme

Av. Zeki Onat

25 Ekim 2010 Pazartesi 10:41
  • A
  • A
Sosyal güvenlikte günümüz ekonomik koşullarına uygun tahsilat yöntemleri birer birer hayata geçirilmekte… Ekim ayından başlamak üzere ülke çapında faaliyet gösteren bankaların büyük çoğunluğu ile kurum başkanlığı arasında imzalanan protokol gereğince bankaların herhangi birinden almış oldukları kredi kartı ile veya aynı bankanın diğer tahsilat veya dağıtım kanallarını örneğin internet bankacılığı veya ATM leri kullanmak suretiyle prim ödemelerini gerçekleştirebilecekler.

Bu ödemeler artık kredi kartına ‘’otomatik ödeme talimatı’’verme şeklinde de yapılabilecek. Böylelikle nakit sıkıntısı çeken sigortalıların o ayki ödemelerini kredi kartıyla yapabilme imkanı getirilmiş bulunmaktadır. Sağlık hizmetlerinden faydalanmak için özellikle 4-b sigortalısı olarak bilinen Bağ-Kur sigortalılarının kuruma ‘’ prim borçlarının bulunmaması’’ gerektiğinden bu ödeme kolaylığı sayesinde arttık acil sağlık sorunu olan sigortalının ‘’prim borcunu ödemedim yandık !!!’’ gibi endişeleri taşımayacaktır.

Söz konusu protokol tüm bankaları kapsayacak şekilde genişletileceğini ve bazı bankaların ise bilgi işlem alt yapısına dair düzenlemeleri yapıncaya kadar bazı bankaların uyguladığı bu sistemin ‘’bankalara SGK tarafından açılan tüm tahsilat türleri için’’ kredi kartı ile ödeme kapsamında olacağı il müdürlüklerine gönderilen bir genel yazı ile duyurulmuş bulunmaktadır.

Bankaların bir kısmı 4-a sigortalılarının bir kısmı ise 4-b sigortalılarının primlerinin tahsilatını kredi kartıyla yapabileceğini belirtmiş ancak ‘’tarım sigortalıları ile borçlanma ve yapılandırma’’ kapsamındaki primleri kapsam dışında kabul etmişlerdir. İsteğe bağlı primleri ise kredi kartı ile tahsil edilebilecektir.

Sigortalıların ödeyecekleri bu prim borçları için komisyon alınıp alınmayacağı bankaların tercihlerine bırakılmış oysa devlet bütçesinden sonra en büyük bütçeyi oluşturan SGK bütçesinin toplanan primlerden oluştuğu göz önüne alınırsa bankaların ilerideki uygulamalarında komisyon almamayı uygun bulacaklarını düşünmekteyiz.

Uygulamanın başladığı ilk günlerde şüphesiz ki bazı sorunlar yaşanabilecektir. Ancak uzun dönemde sigortalılar açısından bir yükümlülüğün yerine getirilmesi ve bu yükümlülüğe bağlı hakların kullanılması açısından çağdaş ve kolay bir yöntemin uygulanmaya başlaması önemli bir gelişme…

Sağlıklı ve mutlu huzurlu günler dilerim.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.