ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Kadınlara İlave Primgün Verilmesi

Av. Zeki Onat

07 Aralık 2010 Salı 12:26
  • A
  • A
Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunması halinde 17.04.2008 tarihinden sonra yaptıkları sigortalı çalışmaları için prim ödeme gün sayılarının dörtte biri prim ödeme gün sayılarına eklenerek eklenmiş olan bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilmektedir.
Bu sebeple başkasının bakımına muhtaç derecede özürlü çocuğu olan çalışan sigortalı kadınların çocuklarının bu durumlarını belgeleyecek sağlık raporu almaları ve bu raporlarını sosyal güvenlik il müdürlüklerinde tescil ettirmeleri başka bir deyişle kayıtlarını yaptırmış olmaları gerekmektedir. Sosyal güvenlik reformunun öne çıkan en önemli özelliklerinden biri olan sosyal yönden korunması gereken özürlü ve çocukların sosyal güvenceye kavuşturulması olduğu gibi bu özelliklere sahip çocukların annelerinin çalışıyor olması durumunda onlara ‘pozitif ayrımcılık’ yapmak suretiyle üzerlerinde ki yükleri hafifletmek için bir nebzede olsa kolaylıklar sağlanmaya çalışılmıştır.
Sağlık kurulundan alınan rapor ile birlikte çocuğun gerek kısa süreli ve geçici mahiyetteki maluliyeti ve gerekse tedavisi mümkün olmayan ve dolayısıyla belirli bir süre kontrolü gerektirmeyen bir maluliyetinin söz konusu durumlarda hizmet akdi ile çalışan veya kendi nam ve hesabına bir işyeri işleten kadın sigortalıların müracaatını müteakip bu haktan faydalanabileceklerdir.
Eşlerin boşanmış olması halinde velayetin verilmesine ilişkin kararın kesinleşmiş olması gerekliliği göz ardı edilmemelidir.

Sağlıklı ve mutlu huzurlu günler dilerim
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.